Rada mladších je výzvou

Město Pardubice - 12. 11. 2023
Rada mladších je výzvou

PARDUBICE - Umí současní středoškoláci mluvit veřejně o tom, co je trápí? V úterý 14. listopadu se o tom přesvědčí účastníci 10. ročníku projektu meziškolní konference Rada mladších. Studenti ze středních škol a učilišť z celého kraje zde totiž vůbec poprvé představí svoje postoje k horkým tématům jako LGBT, deprese nebo hoaxy. Akce se zúčastní také zástupci kraje, řada odborníků, školní psychologové, preventisti, učitelé a další pracovníci s mládeží.

 

Projekt, který byl dosud doménou hlavního města, se letos nově rozšiřuje do osmi krajů. Jeho třetí zastávkou budou v úterý 14. listopadu Pardubice. V Sále Jana Kašpara Krajského úřadu se tam od 9 do 17 hodin sejdou studentské týmy nebo jednotlivci z devíti škol, kteří budou muset sebrat odvahu a vystoupit se svou prezentací před plným sálem a s mikrofonem čelit zvídavým dotazům, od lidí z pléna.

 

Rok od roku jsou studenti dospělejší a chytřejší, ale současně zranitelnější. Proto je letošním ústředním tématem Rady mladších duševní zdraví,“ upozornila Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví, která konferenci pořádá.

 

Přihlášení prezentující budou mít za úkol předvést publiku svůj příspěvek během deseti minut co možná nejatraktivněji. Jak zpracovat tematiku jinakosti a LGBT, kyberprostoru a dezinformací, umělé inteligence nebo vlastních zkušeností s duševní poruchou? Podle Jiřiny Faloutové na to neexistuje univerzální způsob. „Naším záměrem je propojit odlišné světy studentů odborných škol, gymnázií i učilišť, proto nehodnotíme formu prezentace. Pro nás je důležité, že vystoupí i studenti, kteří třeba zrovna ve školním světě nevynikají žádnou superschopností, ale nebojí se postavit před plný sál a obhájit svůj názor v následné řízené diskusi, která je neodmyslitelnou součástí akce a do níž se v Jihlavě zapojí řada renomovaných odborníků,“ zdůrazňuje Jiřina Faloutová.

 

Dobrý speaker totiž umí nejen dobře mluvit, ale také si své názory v diskusi obhájit. Prvními kritiky studentských týmů tak budou nejen jejich spolužáci, učitelé, ale také odborníci z praxe jako je Jakub Haláček z Unicorn University, Lenka Boukalová z Eurocentra Pardubice, Denisa Šustková z organizace Semiramis, Filip Bartek z Krajského studentského sněmu Pardubického kraje, ale také Jan Žabka, novinář z Hlídacího psa. Studenty přijde pozdravit i krajská školská metodička prevence Renata Černíková.

 

Účast na konferenci je užitečná a podnětná také pro školní psychology, preventisty, učitele anebo další pracovníky s mládeží. Může jim poskytnout nový pohled na to, jak účastníci vnímají současný svět i sebe sama. Jednotlivé prezentace mohou také pedagogové využít v hodinách jako podklad k diskusi na dané téma.

 

Meziškolní konference v Pardubicích bude moderovat respektovaný psycholog a terapeut Aleš Kuda. Živý přenos z konference je možné sledovat prostřednictvím youtube. Nejzajímavější příspěvky, které se v Pardubicích i na ostatních místech představí, budou prezentovány ve velkém finále 4. prosince v Praze.

 

Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Rovnováhu mezi digitálním světem a fyzickou aktivitou staví na několika hodnotách: sociální rovnost, zdravý, slušný přístup k životu a ohleduplnost k přírodě. Hlavním partnerem projektu je Dům zahraniční spolupráce, partnery potom Evropská komise, Nadační fond Flamidia, Unicorn University a další. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a radní pro školství Pardubického Kraje, Josef Kozel. Mezi odbornými garanty jsou například společnosti EDUin, Nevypusť duši, Safer Internet Centrum a další.

 

Více informací o konferenci včetně časového harmonogramu a seznamu míst najdete na webu www.radamladsich.cz (zr) Foto: (zr) (Snímek z podobné konference v Jihlavě)

 

Mohlo by vás zajímat:

Osvěžit se bude možné

Osvěžit se bude možné

Koupaliště Cihelna se v létě otevře ve zkušebním provozu

Jako za časů našich prababiček

Jako za časů našich prababiček

Koňská sekačka ve čtvrtek v podzámeckém biotopu

Tento týden Zrcadlo umění

Tento týden Zrcadlo umění

Také letos nabídne širokou škálu amatérských umělců

Uzavření mnětických mostů

Uzavření mnětických mostů

Dopravní podnik informuje o opatřeních na lince č. 12

Pardubice ocenily významné občany

Pardubice ocenily významné občany

Medaile převzalo devět osobností z různých odvětví společenského života

Premiér otevřel zastávku a lávku

Premiér otevřel zastávku a lávku

Na mohutných investicích Správy železnic se podílelo i Město Pardubice