„Nemohu se upamatovati“

Město Pardubice - 05. 12. 2023
„Nemohu se upamatovati“

PARDUBICE - Památník Zámeček a Historický ústav Akademie věd České republiky společně pořádají konferenci s názvem „Nemohu se upamatovati“ - Důkazy a důkazní prostředky v soudních procesech v Československu s nacistickými válečnými zločinci. Mezi prezentujícími nebudou chybět zástupci českých univerzit a muzeí, ale také zahraniční hosté. Konference věnující se nacistickým válečným zločincům, která se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince v pardubickém památníku, je přístupná široké veřejnosti.

 

Konference a následně z ní vycházející publikace se sice věnuje nacistickým zločincům 2. světové války, reaguje ale také na současné dění. „Vzhledem ke stále sílící snaze části společnosti zpochybňovat důkazy o nacistickém bezpráví, stejně jako doklady o válečných zločinech páchaných v minulosti a současnosti jinými režimy (například v Jugoslávii či na Ukrajině) je žádoucí, aby vznikl přehledný odborný výstup, který by shrnul různé podoby důkazních prostředků a jejich soudní hodnocení,“ shodli se ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák a ředitel Historického ústavu AV ČR Martin Holý. Konference je určena odborné i neodborné veřejnosti, tedy všem zájemcům o historii, 2. světovou válku, válečné zločiny nebo soudní procesy jako takové. Vzhledem k omezené kapacitě je však nutné účast předem nahlásit na hlouskova@zamecek-memorial.cz

 

Zahraničními prezentujícími budou Claudia Kuretsidis-Haider a Winfried R. Garscha z rakouského Documentation Centre of Austrian Resistance. Konferenci bude moderovat Jan Němeček z Historického ústavu AV ČR, mezi vystupujícími nebudou chybět například Jakub Šlouf z Ústavu pro studium totalitních režimů s příspěvkem o vlivu pracovníků justice na konečnou podobu retribuce, Daniela Králíková z Charles University Innovations Prague se zaměří na důkazní prostředky v poválečné retribuci a z Univerzity Palackého v Olomouci přijede Pavel Kreisinger s příspěvkem o posledním popraveném příslušníkovi gestapa v Československu. Kompletní program je zveřejněn na webu Památníku Zámeček Pardubice.

 

„Celodenní konference je pokračováním úspěšné spolupráce Památníku Zámeček Pardubice s Historickým ústavem AV ČR. Poslední společnou akcí byla účast edukátorky památníku Evy Kubelkové na Týdnu Akademie věd ČR 2023, kde společně s Vojtěchem Kynclem vedla workshop Osudy obětí heydrichiády. Spolupráce obou institucí bude pokračovat i v roce 2024,“ informuje Kateřina Hloušková z Památníku Zámeček. (zr) Foto: ONDŘEJ BOUŠKA (Na snímku kinosál v památníku) 

Mohlo by vás zajímat:

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Na změně v areálu v Cihelně se shodli městští radní

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Stavební firma MARHOLD finišuje na výstavbě sousedního parkovacího domu

Město podpoří podnikatele

Město podpoří podnikatele

Nezvýší nájemné za nebytové prostory a pozemky

Mít oči k vidění

Mít oči k vidění

Město zajišťuje unikátní prevenci zrakových vad ve školkách

Občané, vyberte si lokalitu

Občané, vyberte si lokalitu

Radnice se opět zapojí do akce Ukliďme Česko

Kdy se začne na Hůrkách?

Kdy se začne na Hůrkách?

Na pozemku vhodném k výstavbě bytů se stále nic neděje