Zelení chtějí forenzní audit

Město Pardubice - 10. 12. 2023
Zelení chtějí forenzní audit

PARDUBICE – Před pondělním mimořádným jednáním zastupitelstva vydali Zelení, kteří jsou v nejvyšším orgánu města v opozici, následující tiskovou zprávu, kterou zveřejňujeme v plném rozsahu:

Zastupitelstvo města se na listopadovém zasedání usneslo na vzniku pracovních skupin pro zpřísnění zadávacího řádu veřejných zakázek a smluv o výkonu funkce členů statutárních a kontrolních orgánů městských firem. Líbivé gesto, které nic zásadního nepřinese. Zelení nabízejí lepší řešení. Na mimořádném zastupitelstvu 11.12.2023 předloží vlastní návrh usnesení, který ukládá zadat forenzní audit na odbor dopravy, odbor majetku a investic a Rozvojový fond města Pardubic.

Když nám není dobře, jdeme nejdřív na vyšetření a pak teprve do lékárny. Nevím, proč by tomu zrovna u zjevně nemocných veřejných zakázek v Pardubicích mělo být naopak. I tady by měla proběhnout nejdřív analýza příčin problémů, a teprve pak řešení následků. Jinak budeme jen střílet naslepo,“ říká Robert Hrdina, zastupitel za Zelené.

 

Primátor Nadrchal se sice nechal slyšet, že radnice audit odboru dopravy a odboru majetku a investic zadá. Jenže má jít ale jen o klasický interní audit, a ten je k ničemu. „Smysl má jedině externí forenzní audit, opřený o datovou analytiku a právní náležitosti veřejných zakázek. Tedy o oblasti, které interní auditoři nedělají a ani to nemají v popisu práce,“ vysvětluje Hrdina.

 

Výsledky forenzního auditu ukážou, co se v Pardubicích s veřejnými zakázkami skutečně dělo a přinesou recept, jak zabránit jejich zneužívání. Zelení připravují další usnesení, která přispějí k lepší transparentnosti samosprávy a dostupnosti informací. „Navrhujeme třeba snadno dohledatelné členství v orgánech firem u městských zastupitelů,“ shrnuje Hrdina. (zr) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

AKTUALIZACE: Vzhledem k tomu, že zastupitelstvo dnes neschválilo program svého zasedání, bylo jednání primátorem města po necelých pěti minutách ukončeno. (zr) 

 

Mohlo by vás zajímat:

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Koupaliště bude mít nového provozovatele

Na změně v areálu v Cihelně se shodli městští radní

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Rekonstrukce Grandu v plném proudu

Stavební firma MARHOLD finišuje na výstavbě sousedního parkovacího domu

Město podpoří podnikatele

Město podpoří podnikatele

Nezvýší nájemné za nebytové prostory a pozemky

Mít oči k vidění

Mít oči k vidění

Město zajišťuje unikátní prevenci zrakových vad ve školkách

Občané, vyberte si lokalitu

Občané, vyberte si lokalitu

Radnice se opět zapojí do akce Ukliďme Česko

Kdy se začne na Hůrkách?

Kdy se začne na Hůrkách?

Na pozemku vhodném k výstavbě bytů se stále nic neděje