Mít oči k vidění

Město Pardubice - 14. 02. 2024
Mít oči k vidění

PARDUBICE - Město se aktivně angažuje v podpoře zdraví a prevence u nejmladších občanů. Téměř 800 000 korunami totiž podpořilo projekt „Mít oči k vidění“, který se u dětí zaměřuje na prevenci v oblasti zraku. Dotace schválilo lednové zastupitelstvo.

 

„Projekt Mít oči k vidění je zaměřený na včasnou zrakovou prevenci u předškolních dětí. Screening však podstupují nejen děti, které nově do školky nastoupí, ale také ty, které jsou v posledním ročníku. Letos tímto preventivním vyšetřením v našich školkách zdarma projde se souhlasem rodičů 2000 dětí. Výhodou je, že se tak děje přímo na půdě školek,“ přiblížil náměstek primátora zodpovědný za školství a zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že pro město, které hradí náklady spojené se screeningem, to zajišťuje už od roku 2009 organizace PROZRAK. Tento typ prevence však mohou využít i děti, které do mateřské školky nechodí, a to v rámci screeningových dnů PROZRAKu, které proběhnou v pardubické nemocnici. V tomto případě se počítá se zhruba 200 dětmi. „Každá koruna investovaná do včasného záchytu zrakových vad u dětí v předškolním věku se vyplatí, protože se daří řadu očních vad odstranit včasnou léčbou a tréninkem zraku na základě následné odborné péče,“ objasnil Rychtecký. Zastupitelé tomuto projektu schválili dotaci ve výši 498 600 korun.

 

Právě kvalitní následná péče je zajištěna ve spolupráci s PROZRAKEM a Pardubickou krajskou nemocnicí. Radnice proto pomohla se vznikem a vybavením Centra integrované péče pro děti s poruchami binokulárního vidění přímo v areálu nemocnice, jejíž roční provoz podporuje dalšími 269 tisíci korunami. Tento projekt už je určený pro děti s poruchami binokulárního vidění a jedná se tedy o následnou péči. „Děti zde mohou využít služeb odborného zdravotnického personálu, tedy ortoptistky a navíc speciálního pedagoga tyflopeda. Ty s nimi pomocí speciálních přístrojů a formou hravých činností provádí „reedukaci“ zraku. Výhodou tohoto centra je, že v něm děti intenzivně cvičí tupozraké oko,“ doplnil Rychtecký.

 

Fungováním Centra integrované péče pro děti s poruchami binokulárního vidění se na území města podařilo vytvořit unikátní systém plošné péče o zrak pardubické předškolní populace. (kvl) Foto: PROZRAK

Mohlo by vás zajímat:

Dukla Sportovní: další krok

Dukla Sportovní: další krok

Rekonstrukce basketbalové haly je na spadnutí

Oživí veřejný prostor

Oživí veřejný prostor

Cestu na zámek bude nově zdobit nadživotní socha koně

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Budovu radnice ozdobí na podporu Dynama šály

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Univerzita Pardubice letos začne stavět budovu pro Fakultu zdravotnických studií

Sázka je sázka

Sázka je sázka

Hradecká primátorka oblékla pardubický dres

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Program výměnného pobytu je velmi pestrý