Město podpoří podnikatele

Město Pardubice - 16. 02. 2024
Město podpoří podnikatele

PARDUBICE - Statutární město Pardubice má v nájemních smlouvách právo jednostranně zvýšit nájemné za nebytové prostory a pozemky o průměrnou roční míru inflace za uplynulý rok. Rada města rozhodla pro rok 2024 k tomuto kroku nepřistoupit, a tedy nezvýšit nájemné o průměrnou míru inflace za rok 2023, která činila 10,7 %.

 

„Mezi priority vedení města patří podpora podnikatelů. Obsáhle jsme zvažovali, zda přistoupit ke zvýšení nájemného, ale vzhledem k ostatním nákladům, které se na ně v posledním období valí, jsme se rozhodli k tomuto nepřistoupit,“ řekl primátor Jan Nadrchal.

 

V letech 2012 až 2017 nebylo nájemné rozhodnutím Rady města Pardubic navyšováno, poté město začalo opětovně v některých letech zvyšovat nájem v souladu s mírou inflace, a to v roce 2018 o 2,5 %, v roce 2019 o 2,1 %, v roce 2020 o 2,8 %. V roce 2021 bylo kvůli dopadům koronavirové krize schváleno, že nájemné se nebude zvyšovat, přestože míra inflace činila 3,2 %, o rok později bylo zvýšeno o 3,8 %.

 

V roce 2023, kdy míra inflace dosáhla výrazně vyšší hodnoty 15,1 %, opět nebylo přistoupeno ke zvýšení nájemného o roční míru inflace. „Městský majetek využívá řada podnikatelů a také spolky a neziskové organizace, na které současná ekonomická situace rovněž dopadá. Nechceme jim nakládat ještě víc, teď jde o to, aby současnou ekonomickou situaci ustáli,“ navázal.

 

Vedení města zohlednilo argumenty jako jsou ekonomická a energetická krize, které negativně dopadá na nájemce města, a proto se i pro rok 2024 město rozhodlo inflační doložku nevyužít. „Je třeba pečlivě brát do úvahy i další faktory, jako jsou ekonomické podmínky a dopady na nájemce včetně důsledků vládního daňového balíčku. Je důležité zvážit situaci nájemců a tento pohled v rozhodování – tedy jejich nepřímá podpora – převládl,“ doplnil náměstek primátora Jan Hrabal, jenž má v gesci také správu majetku. (ido) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Dukla Sportovní: další krok

Dukla Sportovní: další krok

Rekonstrukce basketbalové haly je na spadnutí

Oživí veřejný prostor

Oživí veřejný prostor

Cestu na zámek bude nově zdobit nadživotní socha koně

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Budovu radnice ozdobí na podporu Dynama šály

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Univerzita Pardubice letos začne stavět budovu pro Fakultu zdravotnických studií

Sázka je sázka

Sázka je sázka

Hradecká primátorka oblékla pardubický dres

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Program výměnného pobytu je velmi pestrý