Zelenou bránu čeká rekonstrukce

Město Pardubice - 27. 02. 2024
Zelenou bránu čeká rekonstrukce

PARDUBICE - Město oznámilo plány na velké opravy historické Zelené brány, jedné z významných pardubických dominant. Celkový projekt se zaměřuje na dva stavební objekty: samotnou Zelenou bránu a prostor předbraní. Finance na opravu ve výši 30 milionů korun schválilo pondělní zastupitelstvo.

 

„První fáze projektu bude věnována obnově a ochraně zdiva Zelené brány a předbraní. Zdivo obou objektů je výrazně poškozeno a jeho stav se neustále zhoršuje, čímž dochází k postupné destrukci a odlamování částí,“ uvedl náměstek primátora Jan Hrabal, do jehož gesce spadá odbor majetku a investic a dodal, že z důvodu zachování kulturní hodnoty a historického dědictví města je nezbytné provést rozsáhlé opravy. V rámci předbraní bude rovněž vybudováno nové sociální zařízení pro hosty a personál.

 

Projektovou dokumentaci má odbor majetku a investic hotovou. Posledního ledna radnice také podala žádost o dotaci Národnímu památkovému ústavu. Radní se však nechtějí spoléhat jen na dotaci, která by s ohledem na potřebu rozsáhlých oprav neměla být z pohledu rozpočtu zásadní. „Ta by mohla být spíše příjemným bonusem. Tato historická a velmi navštěvovaná dominanta památkové zóny města už rekonstrukci nutně potřebuje. Věříme, že po opravě bude ještě atraktivnějším turistickým cílem. Podle hotové projektové dokumentace je hodnota rozsáhlé opravy přes 27 milionů korun, další peníze jsou určeny na technický dozor a související náklady,” vysvětlil hlavní důvody první náměstek primátora zodpovědný za ekonomiku a rozpočet Jakub Rychtecký, proč se zastupitelé rozhodli dát této investici prioritu v rámci druhé změny rozpočtu města. Radní budou chtít vyhlásit výběrové řízení na dodavatele co nejdříve. Samotná stavba by mohla začít v létě.

 

Radnice si od revitalizace této výjimečné historické památky slibuje, že tím přispěje k zachování kulturního dědictví města Pardubic. (kvl) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Dukla Sportovní: další krok

Dukla Sportovní: další krok

Rekonstrukce basketbalové haly je na spadnutí

Oživí veřejný prostor

Oživí veřejný prostor

Cestu na zámek bude nově zdobit nadživotní socha koně

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Kdo nesehnal lístky, může na Pernštýňák

Budovu radnice ozdobí na podporu Dynama šály

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Na místě bývalé Telegrafie a Tesly

Univerzita Pardubice letos začne stavět budovu pro Fakultu zdravotnických studií

Sázka je sázka

Sázka je sázka

Hradecká primátorka oblékla pardubický dres

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Radnici navštívili studenti z Tchaj-wanu

Program výměnného pobytu je velmi pestrý