Upraven bude i Taxis

Dostihy - 11. 03. 2021
Upraven bude i Taxis

 

PARDUBICE – Zimní přestávku na závodišti pořadatel dostihů využil k údržbě a renovacím vybraných překážek. Největší změny ale Dostihový spolek teprve chystá. Představenstvo společnosti na základě výstupů z jednání expertní skupiny a České asociace steeplechase rozhodlo o úpravách vybraných skoků, včetně Taxisova příkopu.

Vývoj dostihů v posledních letech a událostí především po loňské Velké pardubické byl důvodem svolání expertní skupiny. Ta měla za úkol analyzovat průběh dostihů a navrhnout opatření, která povedou ke zvýšení bezpečnosti koní i jezdců na Pardubickém závodišti. Variantami řešení byly i úpravy vybraných překážek, včetně legendárního Taxisu. Zásadními změnami prošel v roce 1994, kdy byl odvodněn a částečně zasypán.

„Expertní skupina se sešla opakovaně a problematiku bezpečnosti na Pardubickém závodišti řešila komplexně. Podklady a návrhy řešení postoupila k projednání i Výboru České asociace steeplechase a Překážkové komisi. Všechny výstupy dostali k dispozici členové představenstva společnosti Dostihový spolek, kteří na základě odborných doporučení rozhodli přistoupit k úpravám některých překážek. V první etapě to bude překážka č. 2, ve druhé pak překážka č. 4, tedy Taxisův příkop,“ uvedl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Překážka č. 2 svou vizuální podobou odpovídá Taxisovu příkopu, jedná se o živý plot s příkopem za ním. „Rozhodli jsme se změlčit příkop a odstranit doskokovou hranu. Tu naznačíme vysypaným pásem pilin tak, jak to bývá u Taxisu. Příkop zvýrazníme opticky, a to zeminou bez trávy. Překážka se tak typově stane menší „kopií“ Taxisova příkopu a koně budou mít příležitost během sezony tento skok natrénovat,“ doplnil Müller.

V další fázi dojde k podobným úpravám také u Taxisu. Změlčení příkopu vytvoří pozvolnou plochu bez doskokové hrany, k optickému zvýraznění příkopu přispěje opět hnědá zemina. Živý plot bude zešikmen. Diskutuje se také o tzv. odskokové bariéře – bílé kládě před živým plotem, která je umístěna u většiny překážek na Pardubickém závodišti. V této otázce nepanuje jednotný názor, experti se tak budou otázkou umístění či neumístění bariéry ještě zabývat v průběhu sezony.

„Věříme, že se nám společně s odborníky podařilo nalézt vhodnou variantu zvýšení bezpečnosti koní a jezdců na Pardubickém závodišti. Shodli jsme se s expertní skupinou, že její činnost bude pokračovat i nadále. Bude sledovat vývoj dostihů a dopad přijatých opatření, abychom je mohli průběžně vyhodnocovat a případně činit další kroky,“ dodal ředitel Dostihového spolku. (zr) Foto: TOMÁŠ KUBELKA

Mohlo by vás zajímat:

Talentovaný Evžen vyzve tři vítěze Velké pardubické

Talentovaný Evžen vyzve tři vítěze Velké pardubické

V sobotu začíná v Pardubicích dostihová sezona

O diváky moc usilují

O diváky moc usilují

Jen dva týdny zbývají do startu dostihové sezony na Pardubickém závodišti

Součástí je výstava

Součástí je výstava

Univerzita Pardubice zve na Den krajského zdravotnictví

Úspěch kladrubského vozataje

Úspěch kladrubského vozataje

Česká hymna v Cáchách pro Jiřího Nesvačila jun. a starokladrubské koně

Dobově i trendově

Dobově i trendově

První ročník Pernštejnského hodování se připravuje na sobotu na zámku

Úleva pro město i obce

Úleva pro město i obce

Silnice z Lázní Bohdaneč k D11 zakázána pro tranzit kamionů