Spojují je kulturní mlýny

Region - 12. 03. 2024
Spojují je kulturní mlýny

PARDUBICE - Na pozvání náměstka hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Romana Línka se přijel podívat do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech náměstek pražského primátora a europoslanec Jiří Pospíšil, který je v Praze zodpovědný za oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péči o zvířata.

 

Jako blízkého spolupracovníka mecenášky umění Medy Mládkové a člena správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která spravuje Museum Kampa umístěné v prostorách Sovových mlýnů na pražské Kampě, ho Roman Línek požádal o spolupráci na připravovaných projektech Gočárovy galerie.

 

„Mlýny přebudované do kulturních institucí nás samozřejmě spojují.  My máme trochu větší dům, Sovovy mlýny mají zase úžasnou sbírku manželů Mládkových, ale rádi budeme spolupracovat. První příležitost se může naskytnout letos na podzim, kdy Gočárova galerie bude připomínat 100. výročí narození holického rodáka Karla Malicha, jehož díla jsou i ve sbírkách na Kampě,“ řekl Roman Línek.

 

Jiří Pospíšil se seznámil s historií areálu Automatických mlýnů, jeho rekonstrukcí i dalšími plány. „Rád bych vyjádřil obdiv a uznání všem, kteří se o výsledek zasloužili. Jel jsem sem s velkou zvědavostí a musím říci, že výsledek předčil mé očekávání, je to opravdu ikonická stavba. To, že Pardubický kraj budovu koupil a rekonstruoval, možná plně docení až další generace. Díky tomu nepodlehla zkáze a byla účelně využita. Navazuje tak na celosvětový trend využívat industriální objekty právě pro kulturní účely. Myslím, že se Pardubice i díky Gočárově galerii stávají velmocí v oblasti kultury.“

 

Ve stálé expozici nazvané Transmise obdivoval Jiří Pospíšil řadu obrazů, soch a plastik zejména umělců z 2. poloviny 20. století. Prohlédl si také velkorysé prostory, kde bude na podzim výstava Karla Malicha, včetně 11metrové stěny. „Určitě tady nejsem naposledy,“ řekl na závěr. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru