Festival oficiálně začíná

Kultura - 12. 03. 2021
Festival oficiálně začíná

 

PARDUBICE - Ze Sukovy síně Domu hudby zazní v neděli 14. března v 19 hodin první tóny slavnostního zahajovacího koncertu tradičního festivalu Pardubické hudební jaro. Ten je holdem Antonínu Dvořákovi, jehož 180. výročí narození si letos připomínáme. Komorní filharmonii Pardubice bude řídit Jan Talich a sólistou koncertu bude houslista Jan Mráček.

„Tak jako k prvnímu dni v roce patří novoroční koncert Vídeňských filharmoniků, tak k polovině března patří u nás Pardubické hudební jaro. Určitě nejde všechny koncerty odehrát online, bez diváků to jde opravdu jen výjimečně. Ale rozhodli jsme se, že festival zahájíme pandemii navzdory a necháme krásnou hudbu Antonína Dvořáka plynout do domovů posluchačů jako léčivou sílu pro současné dny. Věřím, že alespoň část letošní sezóny muzikanti odehrají naživo, třeba i v posunutých termínech,“ uvedl předseda správní rady pardubického hudebního jara a náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Houslista Jan Mráček je členem České filharmonie. Od dětství patří mezi nejvýraznější talenty své generace. V roce 2011 se stal nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu i nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského Jara 2010. V roce 2014 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Sólově nadále koncertuje po celém světě.

Dirigent JanTalich dostal do vínku nejen v hudebním světě slavné jméno, ale i velkou dávku hudebního talentu. Do každého výkonu jako sólista, primárius nebo dirigent vždy dává momentální interpretační i emocionální maximum.  

Komorní filharmonie Pardubice je orchestr mozartovského typu zaměřující se především na interpretaci děl klasicismu, raného romantismu a komorně-orchestrálních skladeb 20. století. Jeho komorní obsazení mu umožňuje soustředit  se na práci s detailem, preciznost hudebního nastudování a citlivé doprovázení sólistů.
Na programu slavnostního večera jsou Dvořákova Serenáda E dur pro smyčcový orchestr op. 22 a Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53. Slovem provází Jiří Vejvoda
Odkaz na stream najdete v neděli 14. 3. 2021 na www.pardubickehudebnijaro.cz . 

Vstup do vysílání je bezplatný, můžete však festival opět podpořit zakoupením dobrovolné vstupenky zde: https://www.pardubickehudebnijaro.cz/vstupenky .

Nestihli jste premiéru? Koncert Fortuna Volubilis v nově zrekonstruovaném Vojtěchově sále na pardubickém zámku můžete stále sledovat zde: https://youtu.be/wGNDknA_7qc

(zun) Foto: INTERNET

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Káčko, kafíčko a konec světa

Káčko, kafíčko a konec světa

Martin Paur ve středu 6. května představí svou novou knihu

Tři sestry opět v Pardubickém pivovaru

Tři sestry opět v Pardubickém pivovaru

V případě nepříznivého počasí bude část areálu zastřešena

Do jara tradičně s JK Bandem

Do jara tradičně s JK Bandem

Koncert oblíbeného pardubického orchestru se koná již tuto neděli na Hronovické

S Leošem Svárovským

S Leošem Svárovským

Na abonentních koncertech Komorní filharmonie se představí Felicia Greciuc

Ovce žerou první

Ovce žerou první

Předpremiéra nového filmu Jana Musila Přejmenovaného

Svátek hudby začíná

Svátek hudby začíná

Festival Pardubické hudební jaro přinese do konce dubna patnáct koncertů