PARDUBICE - Mezinárodní festival Jeden svět přináší v letošním ročníku od 9. do 13. dubna v krajském městě několik novinek. Proměnila se jeho vizuální grafická podoba i jeho obsah. Akce nabídne diváctvu mimořádnou příležitost zhlédnout snímky s lidskoprávní tematikou, které v běžné filmové distribuci nejsou dostupné. Zatímco v minulosti se plně soustředila na dokumentární tvorbu, letos nově uvede také hrané snímky. Na výběr budou i krátké příběhy ve virtuální realitě.
Uznávaní režiséři
Fikční světy představí v Pardubicích poslední natočené snímky uznávaných režisérů. Ladje Ly natočil film Nežádoucí, který sleduje život lidí na předměstí Paříže. Matteo Garrone ve filmu Já, kapitán doprovází mladíky z Dakaru na cestě do Itálie za lepším životem. Skutečné události popisuje hraný příběh Hranice od Agniezsky Holland. Na polsko-běloruské hranici uvíznou uprchlíci, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Drama pobouřilo polské národní konzervativce a režisérka si kvůli výhrůžkám musela najmout v Polsku ochranku.
„Příběhy hraných filmů souzní s lidskoprávní misí festivalu. Jejich jmenovatelem je naděje na lepší život a potřeba prosté lidské vzájemnosti. Všechny filmy uvádíme v dostupných večerních časech,“ řekla dramaturgyně festivalu v Pardubicích Anna Hrabáčková.
Dokumenty s debatou
Stavebním kamenem programu jsou filmy, po kterých následuje moderovaná debata s tvůrci nebo odborníky na zfilmované téma. Úvodním snímkem s následnou rozpravou bude Neviditelný národ. Prezidentka Tchaj-wanu v něm čelí hrozbě čínské agrese. „Dokumenty akcentují aktuální dění a taje blízkého i vzdáleného sousedství. Úvodní úterní debatu věnujeme problematice geopolitiky východní Asie na ose Tchaj-wan-Čína-Hongkong, v dalších dnech otevřeme pohledy na pracovní migraci, lokální politiku a oblast kryptoměn,“ řekla Hrabáčková.
Nově virtuální realita
Organizátoři do pardubického programu zařadili deset dokumentů, tři hrané snímky a k tomu dva krátké dokumentární filmy ve virtuální realitě, Texada a 21-22 Čína. Texada bývala průmyslovým centrem díky těžbě vápence, to je už minulostí. Autorky mluví s místními lidmi, ale pracují také se sekvencemi animací a ukazují na něm geologické plynutí času. Projekt 21–22 Čína nahlíží na zemi z ptačí perspektivy a odkrývá vzory a změny v krajině způsobené masovou industrializací a urbanizací.
Doprovodný program zve na výstavu, venkovní enviromentální hru, koncert a předprojekce. V době konání festivalu se vyplatí zajít do Klubu 29, kde organizátoři připravili výstavu fotografií Jiřího Pasze. Český novinář, fotograf, dokumentarista a humanitární pracovník se specializuje na lidská práva, pozitivní žurnalistiku, destigmatizaci duševních onemocnění a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech. K tomu si rodiny s dětmi mohou užít venkovní hru, kterou připravilo Ekocentrum Paleta, tématem bude životní prostředí. (zr)
Mohlo by vás zajímat:
Ve středu je na programu poslední provedení úvodního večera
Herečka Východočeského divadla sahá po Thálii tentokrát v činoherním oboru
Známý režisér a herec představil divákům svůj nový počin Vlny