Jeden svět je opět tady

Kultura - 07. 04. 2024
Jeden svět je opět tady

PARDUBICE - Mezinárodní festival Jeden svět přináší v letošním ročníku od 9. do 13. dubna v krajském městě několik novinek. Proměnila se jeho vizuální grafická podoba i jeho obsah. Akce nabídne diváctvu mimořádnou příležitost zhlédnout snímky s lidskoprávní tematikou, které v běžné filmové distribuci nejsou dostupné. Zatímco v minulosti se plně soustředila na dokumentární tvorbu, letos nově uvede také hrané snímky. Na výběr budou i krátké příběhy ve virtuální realitě.

 

Uznávaní režiséři

 

Fikční světy představí v Pardubicích poslední natočené snímky uznávaných režisérů. Ladje Ly natočil film Nežádoucí, který sleduje život lidí na předměstí Paříže. Matteo Garrone ve filmu Já, kapitán doprovází mladíky z Dakaru na cestě do Itálie za lepším životem. Skutečné události popisuje hraný příběh Hranice od Agniezsky Holland. Na polsko-běloruské hranici uvíznou uprchlíci, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Drama pobouřilo polské národní konzervativce a režisérka si kvůli výhrůžkám musela najmout v Polsku ochranku.

 

Příběhy hraných filmů souzní s lidskoprávní misí festivalu. Jejich jmenovatelem je naděje na lepší život a potřeba prosté lidské vzájemnosti. Všechny filmy uvádíme v dostupných večerních časech,“ řekla dramaturgyně festivalu v Pardubicích Anna Hrabáčková.   

 

Dokumenty s debatou

 

Stavebním kamenem programu jsou filmy, po kterých následuje moderovaná debata s tvůrci nebo odborníky na zfilmované téma. Úvodním snímkem s následnou rozpravou bude Neviditelný národ. Prezidentka Tchaj-wanu v něm čelí hrozbě čínské agrese. „Dokumenty akcentují aktuální dění a taje blízkého i vzdáleného sousedství. Úvodní úterní debatu věnujeme problematice geopolitiky východní Asie na ose Tchaj-wan-Čína-Hongkong, v dalších dnech otevřeme pohledy na pracovní migraci, lokální politiku a oblast kryptoměn,“ řekla Hrabáčková.

 

Nově virtuální realita

 

Organizátoři do pardubického programu zařadili deset dokumentů, tři hrané snímky a k tomu dva krátké dokumentární filmy ve virtuální realitě, Texada a 21-22 Čína. Texada bývala průmyslovým centrem díky těžbě vápence, to je už minulostí. Autorky mluví s místními lidmi, ale pracují také se sekvencemi animací a ukazují na něm geologické plynutí času. Projekt 21–22 Čína nahlíží na zemi z ptačí perspektivy a odkrývá vzory a změny v krajině způsobené masovou industrializací a urbanizací.

 

Doprovodný program zve na výstavu, venkovní enviromentální hru, koncert a předprojekce.  V době konání festivalu se vyplatí zajít do Klubu 29, kde organizátoři připravili výstavu fotografií Jiřího Pasze. Český novinář, fotograf, dokumentarista a humanitární pracovník se specializuje na lidská práva, pozitivní žurnalistiku, destigmatizaci duševních onemocnění a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech. K tomu si rodiny s dětmi mohou užít venkovní hru, kterou připravilo Ekocentrum Paleta, tématem bude životní prostředí. (zr)

Mohlo by vás zajímat:

Komorní filharmonie zahájila Perníkem

Komorní filharmonie zahájila Perníkem

Ve středu je na programu poslední provedení úvodního večera

Večer bez éček

Večer bez éček

Barocco sempre giovane zahajuje novou sezonu

Petra Janečková opět nominována

Petra Janečková opět nominována

Herečka Východočeského divadla sahá po Thálii tentokrát v činoherním oboru

Jiřího Mádla potěšilo plné letní kino

Jiřího Mádla potěšilo plné letní kino

Známý režisér a herec představil divákům svůj nový počin Vlny

V neděli Velký návštěvní den

V neděli Velký návštěvní den

Východočeské divadlo Pardubice láká na prohlídky zákulisí

Zámeček na vlnách swingu

Zámeček na vlnách swingu

V neděli 8. září se uskuteční akce v prostorách Larischovy vily