PARDUBICE – Otázka, zda omítnout městskou dominantu, či ji ponechat ve stávající (nikoli však původní) podobě s obnaženým zdivem, je rozhodnuta. Zelená brána bude částečně bílá. Postarali se o to zastupitelé města, již se nejtěsnější většinou hlasů přiklonili na jednání ze čtvrtka na pátek k variantě s omítkou.
Je to sice rozhodnutí důležité, nicméně proces, jenž poznamená podobu památky a svým způsobem ji vrátí o více než sto let zpátky, neboť věž v minulosti omítku měla, je teprve na počátku.
„Oprava založená na obnově omítek se vzhledem k charakteru zdiva Zelené brány jeví jako nejkomplexnější,“ nechal se již dříve slyšet primátor Martin Charvát. Zvolenou metodu přitom doporučily i odborné posudky obsahující stanoviska vydaná odborem správních agend a odborem hlavního architekta Magistrátu města Pardubic, odborných komisí či Koncepční návrh obnovy zděného pláště, který pro město zpracovala královehradecká Společnost pro rekonstrukce památek. „Jak vyplývá z provedených posudků, konzervační metoda je nevhodná nejen z hlediska náročnosti očištění povrchu kamene, ale i efektivnosti. Stavba by si sice zachovala současnou podobu a byla chráněna před povětrnostními vlivy, ale nevyřešily by se tím teplotní rozdíly zdiva, s čímž souvisí jeho degradace,“ dodává primátor Charvát s tím, že omítnutím zdiva by se Zelená brána navrátila ke své původní podobě, kterou měla do roku 1912.
Myšlenku o omítnutí Zelené bránu podpořily také výsledky veřejné ankety, kterou radnice spustila v červenci 2019. Za dva měsíce, kdy měli obyvatelé možnost se k tomuto tématu vyjádřit, byla pro omítnutí většina ze zapojených respondentů. (zr) Foto: MĚSTO PARDUBICE
Mohlo by vás zajímat:
Město chystá výraznou proměnu okolí Památníku Zámeček
Radnice zadala zpracování územního plánu správně, pokutu od antimonopolního úřadu platit nebude
Cestující na pardubickém nádraží překvapily vánoční strom a výzdoba nad pokladnami
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil pochybení při zadávání veřejné zakázky na „Stegiho“