Pořád jsem to já

Kultura - 10. 04. 2024
Pořád jsem to já

PARDUBICE - Ve Východočeském divadle právě vrcholí zkoušení hry Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle románu Lisy Genovy Still Alice. Dojemnou hru o boji s těžkou nemocí na velkém jevišti Městského divadla inscenuje režisérka Kateřina Dušková, která již v Pardubicích nastudovala řadu úspěšných inscenací, například Mikve, Mezi nebem a zemí, Žítkovské bohyně či muzikál Kiss Me, Kate. Premiéra se uskuteční o víkendu 13. a 14. dubna.

 

Hra Pořád jsem to já se zabývá vážnou nemocí s fatálními následky, je však také o trpělivosti, empatii a nepostrádá nadhled a humor. „Alice Howlandová žije ve šťastném manželství, je matkou dvou dětí a úspěšnou profesorkou kognitivní psychologie. Jednoho dne začíná zapomínat slova. Když si jde zaběhat, nemůže najít cestu domů. Nejdříve příznaky nemoci bagatelizuje, později je jí ale diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby. Její rodina i ona sama procházejí náročnými zkouškami, nikdo z nich neví, jak dlouhý čas jim zbývá. Ale Alice to nevzdává a její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je fascinující,“ přibližuje děj dramaturgyně Jana Uherová.

 

V hlavní roli Alice diváci uvidí Petru Janečkovou, jejího manžela ztvární Tomáš Lněnička a v roli alter ega Alice se po mateřské dovolené na jeviště vrací Eliška Lásková. „Hra Pořád jsem to já mluví o tom, že nic v životě nelze brát jako samozřejmost. Naše situace se může měnit ze dne na den, ba co víc, z minuty na minutu, a nám pak nezbude nic víc než síla přítomného okamžiku. A jako se naše hrdinka Alice a celá její rodina učí žít mocí přítomného okamžiku, měli bychom se o to pokusit i my, kteří budeme jejich příběh sledovat z hlediště. A i když bývá život extrémně náročný, vždy se v něm najdou chvíle malých radostí, klidu a lásky,“ říká režisérka Kateřina Dušková a dodává: „Studovali jsme příběhy lidí trpících Alzheimerem a také příběhy těch, kteří o ně pečují, a došli jsme k tomu, že lidé s touto nemocí zapomínají na minulost, ztrácejí schopnost představovat si budoucnost a jediné, co jim zůstává, je izolovaný, ale o to intenzivnější prožitek přítomného okamžiku. A také často velmi zostřeně vnímají lásku, pokud jim ji jejich okolí dokáže poskytovat a projevovat.“

 

Románová předloha divadelní hry byla v roce 2014 zfilmována a představitelka hlavní role Julianne Moore za svou Alice získala Oscara. (RaS)  Foto: PATRIK BORECKÝ (Na snímku z inscenace Eliška Lásková a Petra Janečková)

Mohlo by vás zajímat:

Don Juan se vrací z války

Don Juan se vrací z války

Víkendová premiéra na jevišti Východočeského divadla

Jarní koncert JK Bandu je zde

Jarní koncert JK Bandu je zde

V závěru zazní velká orchestrální směs nejkrásnějších skladeb Glenna Millera

Komorní filharmonie doprovodí Chaplina

Komorní filharmonie doprovodí Chaplina

Ve čtvrtek další projekce němých grotesek se živou hudbou

K Roku české hudby

K Roku české hudby

Čtvrteční abonentní koncert Barocco sempre giovane s houslistou Janem Talichem

Kouzelný klarinet

Kouzelný klarinet

Dubnové abonentní koncerty Komorní filharmonie

Jeden svět je opět tady

Jeden svět je opět tady

Festival v Divadle 29 vstupuje do světa fikčních filmů a virtuální reality