Uspějí v Portugalsku?

Město Pardubice - 23. 04. 2024
Uspějí v Portugalsku?

PARDUBICE - Památník Zámeček soutěží o prestižní titul Evropské muzeum roku, který uděluje Evropské muzejní fórum (European Museum Forum). Společnost mu dělají muzea různých zaměření z celé Evropy včetně dvou českých. Vyhlášení proběhne 4. května v portugalském Portimãu.

 

Cena Evropské muzeum roku je udělována od roku 1977 novým muzeím otevřeným nejdéle tři roky nebo muzeím, která prošla výraznou modernizací a rozšířením budov. Vedle tohoto hlavního titulu je udělováno několik dalších cen včetně Muzejní ceny Rady Evropy (Council of Europe Museum Prize).

 

„Nominace na prestižní muzejní cenu a účast na konferenci a slavnostním vyhlášení jsou skvělou příležitostí k šíření povědomí o památníku a tragických událostech spojených s heydrichiádou na Pardubicku,“ uvedl ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák. „Je nám ctí být ve společnosti nominovaných muzeí z celé Evropy, mezi kterými se památník neztratí,“ dodal.

 

Slavnostní vyhlášení cen bude vyvrcholením konference, která se uskuteční od 1. do 4. května v portugalském městě Portimão. Památník Zámeček Pardubice se zúčastní jak slavnostního ceremoniálu, tak konference, na které bude součástí panelu Difficult Pasts and Their Contemporary Legacies.

 

Památník v roce 2022 získal dvě ocenění ze Stavby roku: Cenu za mimořádný společenský přínos a Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky. Získal také nominaci na prestižní Českou cenu za architekturu a mezinárodní muzejní ceny Živa Award. V roce 2023 vyhrál cenu Stavba roku 2023 v Pardubickém kraji a byl nominován na mezinárodní cenu Luigi Micheletti Award. Památník byl otevřen v říjnu 2021.

 

Na místě dnešního Památníku Zámeček bylo v období heydrichiády v roce 1942 popraveno celkem 194 osob, mezi kterými byli i dospělí obyvatelé vypálené obce Ležáky. Moderní expozice připomíná oběti, příběh výsadku Silver A, který je úzce spojen s Pardubicemi, odboj i kolaborantství. Vše pak zasazuje do kontextu předválečného a poválečného dění. Návštěvnický zážitek umocňuje architektonické provedení památníku, které pracuje se syrovými materiály jako je beton nebo ocel, s hrou světla a stínu či svažující se podlahou. (TZ-KH) Foto: ONDŘEJ BOUŠKA

Mohlo by vás zajímat:

Pardubice nabité moderní energií

Pardubice nabité moderní energií

Unikátní setkání představí domácí fotovoltaiku, život s elektromobilem a nastíní, proč přichází jaro dříve

Automatické mlýny poprvé

Automatické mlýny poprvé

Zámek Pardubice hostí v pátek zahájení Festivalu muzejních nocí

Vedení města debatovalo s poslanci

Vedení města debatovalo s poslanci

Mezi tématy nechyběla spalovna nebezpečných odpadů nebo areál bývalých kasáren

Pocta JUDr. Josefu Štolbovi

Pocta JUDr. Josefu Štolbovi

Pardubičtí turisté odhalili významnému občanovi desku na domě, kde žil

Pozor na spádové obvody

Pozor na spádové obvody

Pardubické mateřské školy otevírají dveře pro zápisy již za týden

Hasiči mají novou stříkačku

Hasiči mají novou stříkačku

Její nákup financovalo město Pardubice