Automatické mlýny zdobí Loďka

Město Pardubice - 30. 05. 2024
Automatické mlýny zdobí Loďka

PARDUBICE – Umělecké dílo od světoznámého umělce Davida Černého je nově k vidění v areálu Automatických mlýnů. Loďka, která vznikla díky pardubické rodinné společnosti JHV, je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům. Cílem celého projektu je sběr finanční podpory pro Základní školu a Praktickou školu Svítání, která více než 30 let vytváří bezpečný přístav pro děti a mladé dospělé s mentálními i fyzickými hendikepy.

 

„Loď nám připomíná, že nikdy nevíme, kdy budeme dole a kdy nahoře. I proto se škola Svítání stala bezpečným přístavem pro všechny, kteří mají ve svém životě velká či malá znevýhodnění,“ říká ředitelka školy Svítání Miluše Horská a dodává: „Zároveň jsem nadšená z toho, že kvalitní umění může být spojené se získáváním peněz pro smysluplné projekty.“ Odkazuje tím na skutečnost, že Loďku lze jakýmkoli příspěvkem rozhoupat.

 

Po vložení příspěvku se Loďka začne pohybovat nečekanými způsoby – s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení nad světem kolem nás. Loďka se po chvíli zastaví a aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích, což pro dárce vytváří jedinečný zážitek. Navíc je socha doplněna o lidský prst – ukazováček, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem.

 

„Každým příspěvkem, kterým naši Loďku rozhoupete, nám pomáháte nezapomínat, že pro někoho se zkrátka život houpe jinak,“ říká Miluše Horská.

 

Pardubická společnost JHV, která navrhla tento neobvyklý koncept dobročinného projektu, je zároveň jeho investorem a výrobcem. Ke spolupráci přizvali Davida Černého, se kterým je pojí dlouhodobá spolupráce na vývoji a výrobě jeho významných pohyblivých děl, jako jsou například Motýli, kteří nedávno přistáli na pražském Máji. Umělec David Černý je autorem konceptu sochy, Milan Guštar zase zvukových efektů. Oba pracovali bez nároku na honorář a společnými silami přivedli na svět jednoduché, ale přesto chytré řešení, které dokonale odráží motto společnosti JHV: „V jednoduchosti je síla“. Zároveň projekt podpořil majitel Automatických mlýnů Lukáš Smetana, který zdarma umožnil umístění sochy před areálem.

 

„Vývoj a výroba trvaly přes rok intenzivní práce. Výsledkem je technologicky pokročilý unikát, který má za cíl nejen podpořit hendikepované děti, ale také sloužit dalším dobročinným projektům,“ uvedl Jan Hvížďala, spolumajitel společnosti JHV. Vzniklo nejen esteticky působivé umělecké dílo, ale i funkční nástroj, který přináší radost a podporu tam, kde je nejvíce potřeba.

 

Podstavec sochy je masivní kvádr z cortenové oceli vysoký přes 3 metry, celková výška díla dosahuje 6,6 metrů. Povrch Loďky je pokryt novinovými články o škole Svítání, s povrchovou úpravou odolnou vůči celoročním venkovním podmínkám. Umělecké dílo zaujalo své nezaměnitelné místo v soukromém prostoru areálu Automatických mlýnů, konkrétně ve veřejném prostoru vstupního parku tak, aby bylo všem na očích. Každý den má kolemjdoucím připomenout, že v životě, stejně jako na moři, se někdy nedějí věci tak, jak si mnohdy naplánují a že nikdy předem neví, co jim život přinese.

 

„Od samotného začátku je mým cílem, aby mlýny ožily, byl v nich celodenní provoz, a proměnily se tak v pulzující městskou čtvrť, kam může zavítat kdokoli a kdykoli. Umístění sochy nám pomáhá tuto myšlenku ještě více podpořit a navíc, a to je ještě důležitější, společně s návštěvníky areálu pomůžeme dobré věci,“ komentuje své rozhodnutí umístit sochu před Automatické mlýny jejich majitel a architekt Lukáš Smetana a dodává: „Podobně jako škola Svítání, která poskytuje svým studentům bezpečný přístav, i Automatické mlýny jsou místem, kde každý jedinec může být sám sebou. Tím, že se areál nachází na pravém břehu řeky Chrudimky, může být pomyslně vnímán jako přístav, kde je každý vítán.“

 

Loďka, která se jeví jako obyčejná houpačka pro děti, je umělecké dílo, které symbolizuje životní cestu plnou překážek a naděje, a zároveň předvádí dopad, který mohou mít technologie a inženýrství na společenskou odpovědnost ve světě.

 

„Interaktivní Loďku pro školu Svítání poprvé představíme veřejnosti 1. června 2024 v Automatických mlýnech v rámci dětského víkendu. Pro návštěvníky spolu s týmem připravujeme dílničky pro děti, rodinná dětská představení, akce na piazzettě s hasiči, zábavný dětský program na terase galerie GAMPA a další aktivity. Program startuje v sobotu i v neděli už v 10:00, představení sochy je naplánované na sobotu ve 14:30 v platanovém háji před Automatickými mlýny. Přijďte spolu s námi podpořit dobrou věc,“ uzavírá Lukáš Smetana. (zr-TZ) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Na snímku při čtvrteční finalizaci instalace Loďky otec a syn Hvížďalovi z firmy JHV, uprostřed David Černý)

Mohlo by vás zajímat:

Tento týden Zrcadlo umění

Tento týden Zrcadlo umění

Také letos nabídne širokou škálu amatérských umělců

Uzavření mnětických mostů

Uzavření mnětických mostů

Dopravní podnik informuje o opatřeních na lince č. 12

Pardubice ocenily významné občany

Pardubice ocenily významné občany

Medaile převzalo devět osobností z různých odvětví společenského života

Premiér otevřel zastávku a lávku

Premiér otevřel zastávku a lávku

Na mohutných investicích Správy železnic se podílelo i Město Pardubice

Památník Zámeček zve na pietní akt

Památník Zámeček zve na pietní akt

Připomenuto bude 82. výročí heydrichiády na Pardubicku

Špičková úroveň musí být zachována

Špičková úroveň musí být zachována

Východní tribuna pardubického plochodrážního stadionu ve Svítkově projde rekonstrukcí