Na oběti nelze zapomenout

Město Pardubice - 30. 04. 2021
Na oběti nelze zapomenout

 

PARDUBICE - Zastupitelé schválili na svém jednání další pětimilionovou dotaci na záchranu Larischovy vily, které se v Pardubicích říká Zámeček. Objekt, který se během druhé světové války neblaze zapsal do historie Pardubic i celých východních Čech, se i díky podpoře krajského města postupně vrací k životu a vydává svědectví o tom, jak se Pardubicka dotkly hrůzy druhé světové války.

 

 

Vlastníkem vily, která je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců, je Československá obec legionářská, která získala léta nevyužívaný a chátrající objekt v roce 2015. Od té doby pracuje na jeho záchraně a vybudování muzejních expozicí zaměřených na období heydrichiády, na domácí a zahraniční odboj a v neposlední řadě na historii Zámečku. S rekonstrukcí se jim rozhodlo pomoci město Pardubice i Pardubický kraj. Jejich politické reprezentace se v memorandu společně s Ministerstvem kultury ČR a Československou obcí legionářskou zavázaly podpořit záchranu památky každá pěti miliony korun ročně v průběhu let 2019 až 2021.

 

 

V loňském roce legionáři dokončili revitalizaci věže Larischovy vily. Střecha i stropy věže byly v havarijním stavu, proto musela být vyrobena replika, vyměněny byly poškozené konstrukce a stropy v samotné věži a upraveny byly také sklepní místnosti, v nichž trávili poslední chvíle života Ležáčtí obyvatelé před tím, než byli na nedaleké střelnici zavražděni. Veřejnost se mohla s postupem záchranných prací seznámit loni u příležitosti 78. výročí vypálení Ležáků. „V současnosti jsou již v celém objektu odizolovány sklepní prostory, nyní dokončujeme střechu hlavní budovy, pokračují technické práce ve sklepích a čeká nás instalace bočního schodiště do věže,“ popsal současné dění v Larischově vile František Bobek z Československé obce legionářské, který práce na záchraně městské památky řídí. „Práce na obnově je tu ještě dost a dost, pokud se podaří zajistit finanční prostředky podle plánu, mohla by být revitalizace dokončena v roce 2023,“ dodal.

 

 

„Část dotace ve výši 1,5 milionu korun, kterou poskytujeme z rozpočtu města, pomůže s opravou podlah v objektu a technické místnosti. Dalších 3,5 milionu korun je určeno na řešení páteřních rozvodů a technologií vzduchotechniky a topení s tím, že práce by měly být dokončeny do konce letošního roku,“ objasnil účel dotace v letošním roce náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že v souhrnu město legionářům s obnovou Larischovy vily pomohlo již částkou 15 milionů korun.

 

 

Novorenesanční vilu, která je od roku 2019 národní kulturní památkou, si nechal v roce 1885 podle projektu architekta Františka Schmoranze na okraji Pardubic postavit baron Jiří Larisch-Mönich. Vilu využíval zejména v období parforsních honů a Velké pardubické. V době německé okupace sloužila německé Schutzpolizei, která její sklepení po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha využívalo k věznění a výslechům spolupracovníků paradesantní skupiny SILVER A i obyvatel Ležáků. Odtud vedla jejich poslední cesta na nedaleké popraviště. V roce 1942 tu bylo zastřeleno 194 českých vlastenců, včetně 33 obyvatel Ležáků. 

Na místě samotného popraviště je dnes národní kulturní památka Památník Zámeček, který spravuje město. Také památník prochází v současné době rekonstrukcí, která má být dokončena v letošním roce.

 

 

 „Věřím, že na podzim zahájíme provoz expozice zmodernizovaného a zrekonstruovaného Památníku Zámečku. S vědomím, že obě místa, která byla v 60. letech násilně oddělena vybudováním průmyslového areálu jsou historicky neoddělitelná. Proto je naše spolupráce s Československou obcí legionářskou velmi úzká. Nejen při rekonstrukci, ale i při koordinaci expozic včetně rozdělení artefaktů doby z depozitáře Východočeského muzea. Připomínka posledních chvil obětí a jejich cesty z Larischovy vily na popraviště bude citlivě akcentována,“ dodal náměstek primátora Rychtecký. (NaH) Foto: ARCHIV REDAKCE (Na snímku z roku 2018 objekt ještě před zahájením rekonstrukce) 

Mohlo by vás zajímat:

Rozvojový fond: Nelze přihlížet pomluvám

Rozvojový fond: Nelze přihlížet pomluvám

Město a jeho společnosti se chtějí připojit coby poškození

Mimořádné jednání Rady města Pardubice

Mimořádné jednání Rady města Pardubice

Změny ve složení městských společností a zadávacím řádu veřejných zakázek

Spadla klec. Politici jsou ve vazbě

Spadla klec. Politici jsou ve vazbě

Kromě Martina Charváta, Jozefa Koprivňanského a Heleny Dvořáčkové byli obvinění propuštěni za zadržení

Piráti podali podnět na ÚOHS

Piráti podali podnět na ÚOHS

Mají pochybnosti o regulérnosti veřejné zakázky na pátém městském obvodě

„Oko bere“: Jedenadvacet obvinění

„Oko bere“: Jedenadvacet obvinění

Rozsah policií rozkryté kriminální činnosti v Pardubicích nemá obdoby

Organizovaný zločin na magistrátu?

Organizovaný zločin na magistrátu?

Policisté od rána zasahují na pardubickém magistrátu