Na oběti nelze zapomenout

Město Pardubice - 30. 04. 2021
Na oběti nelze zapomenout

 

PARDUBICE - Zastupitelé schválili na svém jednání další pětimilionovou dotaci na záchranu Larischovy vily, které se v Pardubicích říká Zámeček. Objekt, který se během druhé světové války neblaze zapsal do historie Pardubic i celých východních Čech, se i díky podpoře krajského města postupně vrací k životu a vydává svědectví o tom, jak se Pardubicka dotkly hrůzy druhé světové války.

 

 

Vlastníkem vily, která je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců, je Československá obec legionářská, která získala léta nevyužívaný a chátrající objekt v roce 2015. Od té doby pracuje na jeho záchraně a vybudování muzejních expozicí zaměřených na období heydrichiády, na domácí a zahraniční odboj a v neposlední řadě na historii Zámečku. S rekonstrukcí se jim rozhodlo pomoci město Pardubice i Pardubický kraj. Jejich politické reprezentace se v memorandu společně s Ministerstvem kultury ČR a Československou obcí legionářskou zavázaly podpořit záchranu památky každá pěti miliony korun ročně v průběhu let 2019 až 2021.

 

 

V loňském roce legionáři dokončili revitalizaci věže Larischovy vily. Střecha i stropy věže byly v havarijním stavu, proto musela být vyrobena replika, vyměněny byly poškozené konstrukce a stropy v samotné věži a upraveny byly také sklepní místnosti, v nichž trávili poslední chvíle života Ležáčtí obyvatelé před tím, než byli na nedaleké střelnici zavražděni. Veřejnost se mohla s postupem záchranných prací seznámit loni u příležitosti 78. výročí vypálení Ležáků. „V současnosti jsou již v celém objektu odizolovány sklepní prostory, nyní dokončujeme střechu hlavní budovy, pokračují technické práce ve sklepích a čeká nás instalace bočního schodiště do věže,“ popsal současné dění v Larischově vile František Bobek z Československé obce legionářské, který práce na záchraně městské památky řídí. „Práce na obnově je tu ještě dost a dost, pokud se podaří zajistit finanční prostředky podle plánu, mohla by být revitalizace dokončena v roce 2023,“ dodal.

 

 

„Část dotace ve výši 1,5 milionu korun, kterou poskytujeme z rozpočtu města, pomůže s opravou podlah v objektu a technické místnosti. Dalších 3,5 milionu korun je určeno na řešení páteřních rozvodů a technologií vzduchotechniky a topení s tím, že práce by měly být dokončeny do konce letošního roku,“ objasnil účel dotace v letošním roce náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že v souhrnu město legionářům s obnovou Larischovy vily pomohlo již částkou 15 milionů korun.

 

 

Novorenesanční vilu, která je od roku 2019 národní kulturní památkou, si nechal v roce 1885 podle projektu architekta Františka Schmoranze na okraji Pardubic postavit baron Jiří Larisch-Mönich. Vilu využíval zejména v období parforsních honů a Velké pardubické. V době německé okupace sloužila německé Schutzpolizei, která její sklepení po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha využívalo k věznění a výslechům spolupracovníků paradesantní skupiny SILVER A i obyvatel Ležáků. Odtud vedla jejich poslední cesta na nedaleké popraviště. V roce 1942 tu bylo zastřeleno 194 českých vlastenců, včetně 33 obyvatel Ležáků. 

Na místě samotného popraviště je dnes národní kulturní památka Památník Zámeček, který spravuje město. Také památník prochází v současné době rekonstrukcí, která má být dokončena v letošním roce.

 

 

 „Věřím, že na podzim zahájíme provoz expozice zmodernizovaného a zrekonstruovaného Památníku Zámečku. S vědomím, že obě místa, která byla v 60. letech násilně oddělena vybudováním průmyslového areálu jsou historicky neoddělitelná. Proto je naše spolupráce s Československou obcí legionářskou velmi úzká. Nejen při rekonstrukci, ale i při koordinaci expozic včetně rozdělení artefaktů doby z depozitáře Východočeského muzea. Připomínka posledních chvil obětí a jejich cesty z Larischovy vily na popraviště bude citlivě akcentována,“ dodal náměstek primátora Rychtecký. (NaH) Foto: ARCHIV REDAKCE (Na snímku z roku 2018 objekt ještě před zahájením rekonstrukce) 

Mohlo by vás zajímat:

Obrovský úspěch Pardubic

Obrovský úspěch Pardubic

Novostavba GAMPA a Sféra v Automatických mlýnech získala ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí

Pardubice nabité moderní energií

Pardubice nabité moderní energií

Unikátní setkání představí domácí fotovoltaiku, život s elektromobilem a nastíní, proč přichází jaro dříve

Automatické mlýny poprvé

Automatické mlýny poprvé

Zámek Pardubice hostí v pátek zahájení Festivalu muzejních nocí

Vedení města debatovalo s poslanci

Vedení města debatovalo s poslanci

Mezi tématy nechyběla spalovna nebezpečných odpadů nebo areál bývalých kasáren

Pocta JUDr. Josefu Štolbovi

Pocta JUDr. Josefu Štolbovi

Pardubičtí turisté odhalili významnému občanovi desku na domě, kde žil

Pozor na spádové obvody

Pozor na spádové obvody

Pardubické mateřské školy otevírají dveře pro zápisy již za týden