PARDUBICE - Zastupitelé se na svém čtvrtečním jednání shodli, že při rozhodování o opravě Zelené brány dají prostor také občanům města, kteří se budou moci vyjádřit prostřednictvím referenda. K tomu, aby veřejnost měla k dispozici veškeré relevantní informace, pomůže pracovní skupina, jejímž cílem bude připravit návrh podmínek konání místního referenda i dokument popisující stav Zelené brány a názory odborníků.
Radnice plánuje uskutečnit referendum v říjnu letošního roku, tak aby bylo možné jej spojit s řádnými volbami do Poslanecké sněmovny. „Spojením místního referenda s volbami do Poslanecké sněmovny bude zajištěna vysoká účast občanů, a navíc dojde k úspoře nákladů města na jeho uspořádání, což je v této ekonomicky náročné době více než žádoucí. Řádný termín voleb připadá na 8. a 9. října 2021, pokud by došlo k předčasnému rozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, posunul by se i termín referenda, samozřejmě v souladu se zákonem o místním referendu,“ informuje spolupředkladatel návrhu, zastupitel Jan Hrabal s tím, že každý občan města by měl obdržet spolu s hlasovacími lístky nejen stručný dokument popisující stav Zelené brány, ale také názory odborníků z řad památkářů či architektů. „Způsob provedení opravy Zelené brány považujeme za natolik důležitý a přesahující funkční období tohoto zastupitelstva, že by občané Pardubic měli mít možnost napřímo se vyjádřit k této problematice prostřednictvím referenda. Obě možnosti opravy mají své výhody i nevýhody, které občanům představíme v kampani. Obyvatelé našeho města budou moci rozhodnout, zda se vrátíme omítnutím před rok 1912, nebo zachováme vizuálně kamenný vzhled brány konzervativním ošetřením zdiva,“ doplňuje druhý spolupředkladatel tohoto bodu, radní města Vít Ulrych.
Poslední místní referendum, které se týkalo problematiky městských obvodů, se konalo v roce 2013 a právě z jeho pořádání chce radnice nyní čerpat zkušenosti. Včerejším rozhodnutím o pořádání referenda týkajícího se opravy Zelené brány tak bylo zrušeno rozhodnutí Zastupitelstva města Pardubic z března 2021, kdy byl schválen záměr opravy Zelené brány formou obnovení vnějších omítek na všech průčelích věže koruny rozšířené podnože po ochoz. (iko) Foto: ARCHIV REDAKCE
Mohlo by vás zajímat:
To nejhorší mají Pardubice za sebou a v porovnání s jinými kouty naší republiky s minimálními škodami
V pondělí večer se pro ně otevřely mosty kpt. Bartoše, u Mlýnů a lávka Pod Vinicí
Kvůli povodňovému ohrožení se nedostanete do Gočárovy galerie či na cyklostezku do Rosic
Vyklidit sklepy a suterény, nechodit do uzavřených oblastí a nejezdit do města autem
Chrudimka v městské části je zatím stále na druhém, respektive třetím povodňovém stupni