Program odtajněn

Kultura - 11. 06. 2021
Program odtajněn

 

PARDUBICE - Poslední týden v červenci zámek ovládne láska ve všech jejích podobách. Open air v srdci Čech – to je pětidenní festival Pernštejnlove, který letos přináší skvělý divadelní koktejl okořeněný magickou atmosférou pernštejnského zámku od 27. do 31. července 2021. Vstupenky jsou v prodeji v síti smsticket a v Infocentru Pardubice.

 

„Šestý ročník divadelního festivalu pod širým nebem s kouzelnými kulisami renesančního zámku nabídne v hlavním programu 11 inscenací na třech scénách. Hrát se bude na obou nádvořích a v šapitó na prvním zámeckém rondelu,“ slibuje Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea, které společně se spolkem NaEx festival pořádá.

 

 

„Letos je festival součástí programu 500 let renesance ve východních Čechách. Také u Pernštejnů nebyla o milostné zápletky nouze, odrazem je třeba i nádherná nástěnná malba Samson a Dalila ve Vojtěchově sále nebo zpodobnění Štěstěny vrtkavé hned vedle. Budeme rádi, když se diváci festivalu přijdou podívat i na prohlídku zámku včetně výstavy Pernštejnské ženy,“ zve náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

 

 

„Startujeme v úterý 27. července od 21 hodin s lehce ujetou komedií Srnky v podání Divadelního studia D3 z Karlových Varů. Soubor se divákům s úspěchem představil loni, kdy uvedl titul Tři verze života. Srnky jsou příběhem o dirigentovi, kterému po autonehodě transplantují oční víčka,“ představuje úvodní představení Kateřina Fikejzová Prouzová, dramaturgyně festivalu. Karlovarské D3 má za sebou desítky úspěšných repríz a řadu cen za své zpracování tohoto bláznivého kousku dramatika Tomáše Svobody.

 

 

Ve středu 28. července se od 18 hodin se diváci mohou těšit na dvě černočerné autorské komedie nekorektního pardubického uskupení Divadlo Tří: detektivku Podraz a svéráznou jednoaktovku Mýdlo špiní charakter. Ve 21 hodin vtrhne na hlavní scénu na zámecké nádvoří mladý a neklidný soubor Ductus Deferents, který tvoři studenti herectví pražské DAMU. Autorská inscenace mladých umělců, kteří se „utrhli z divadelního řetězu“, se jmenuje R+J Cestopissing. Hra o cestování časem na pozadí lidského chtíče a dnešních společenských témat vezme diváky do roku 2048.

 

 

„Ani letos jsme nezapomněli na náročného diváka. Přivážíme na Pernštejnlove titul Cikánský boxer. Filip Teller ho s mimořádným diváckým úspěchem i ohlasem odborné kritiky hraje od roku 2016. Monodrama vychází ze skutečného příběhu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného Rukeli. Inscenaci uvidíte ve čtvrtek 29. července od 18 hodin v šapitó,“ zve dramaturgyně.

 

 

Geisslers Hofcomoedianten se vrací do Pardubic už po třetí, tentokrát ze své specifické poetiky nabídnou Dvě komedie v komedii. Ve čtvrtek 29. července diváky čeká milostná zápletka, divadelní hříčka plná iluzí a fantazie. A písně nejen o lásce.

 

 

V loňském roce návštěvníci poprvé vyzkoušeli formát Rande naslepo. „Divákům neprozradíme, jakou inscenaci v pátek 30. července od 18 hodin přivezeme. Ale žánrově půjde o něco naprosto jiného než loni, hrát se bude na vnitřním nádvoří, představení sice trvá jen půl hodiny, ale umělecký zážitek i humor jsou jisté,“ napovídá Fikejzová Prouzová.

 

 

Velkým lákadlem bude slavný semaforský muzikál Jonáš a tingl-tangl v podání divadelního spolku Kašpar. V pátek 30. července od 21 hodin na velkém nádvoří zazní písně Suchého a Šlitra v režii Jakuba Špalka s Petrem Lněničkou v hlavní roli. Nechte se unést půvabem inteligentního humoru.

 

 

Sobota 31. července bude pořádnou divadelní náloží pro celou rodinu. Startuje v 10 hodin pohádkou pro úplně nejmenší publikum Znáte Kačenku? Předškoláky pobaví od 11 hodin Neposlušná kůzlátka. Obě pohádky zahraje lidový loutkář Jiří Polehňa v šapitó.

 

 

Sobotní program v 18 hodin pokračuje scénkami, které už dávno znáte jako své boty. DS Amadis Brno přiveze své Televarieté 2019. Revuální show se inspirovala nesmrtelnou zábavou socialistické televize. Možná přijde i kouzelník!

 

 

Zbystřit by měli milovníci Jaroslava Foglara. „V sobotu od 21 hodin na hlavní scéně nabídneme rodinnou inscenaci Bratrstvo kočičí pracky v nastudování Činoherního studia, Ústí nad Labem. Autorská variace světa Jaroslava Foglara pobaví celou rodinu,“ slibují organizátoři.

 

 

Festival Pernštejnlove uzavře autorská komedie Jaroslava Střelky a Broukovcova Kamdivadlanázevem Do kalhot! One man show ověnčená mnoha cenami z nejrůznějších divadelních přehlídek je o hledání odpovědi na otázku, zda mohou být zrovna kalhoty symbolem, ikonou něčeho, co nás převyšuje, co nás dělá důstojnějšími, svobodnějšími, něčím, co nám dodá odvahy, sebevědomí. Nechte se rozesmát i dojmout, začátek je ve 23 hodin v šapitó.

 

 

„Festival Pernštejnlove se již pomalu stává tradiční akcí. Přispívá k tomu, aby Pardubice byly i v letních měsících živým městem a občané i návštěvníci si užili zábavy, legrace a skvělých hereckých výkonů v nádherných kulisách Pardubického zámku,“ říká náměstek primátora města Pardubic Jan Mazuch.

 

 

„K divadlu mám velmi vřelý vztah. Umožňuje inspirativní zážitky a nová setkávání. Když před lety v Pardubicích vznikl festival Perštejnlove, byla jsem nadšená. Všechny ročníky měly skvělou dramaturgii, i letošní program vypadá lákavě. A tentokrát se těším asi nejvíc, protože po všech protipandemických zákazech konečně můžeme vyrazit za kulturou. Divadlo jistě chybělo nejenom mně," řekla Miluše Horská.

 

 

Více informací na www.pernstejnlove.cz a www.facebook.com/pernstejnlove. (skp) Foto: Pernštejnlove

 

Mohlo by vás zajímat:

Barocco sempre giovane zahájí ve čtvrtek

Barocco sempre giovane zahájí ve čtvrtek

Sezonu otevře na pardubickém zámku koncert s violoncellistou Emilem Rovnerem

Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Sólistou trojice úvodních koncertů bude houslista Jan Mráček

Petra Janečková sahá po Thálii

Petra Janečková sahá po Thálii

Podaří se oblíbené pardubické herečce přetavit nominaci ve významné divadelní ocenění?

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Ve středu v Gočárově galerii Talentissimo, v neděli v Domě hudby slavnostní zakončení

Velké umění v malém prostoru

Velké umění v malém prostoru

Podmanivé smyčce Dua Vespral rozezní zámeckou kapli Tří králů

Přestupní stanice: Strach

Přestupní stanice: Strach

Pardubičtí začínající herci uvedli premiéru hry o svých vrstevnících