Filharmonie odtajnila program

Kultura - 25. 06. 2021
Filharmonie odtajnila program

 

PARDUBICE - Nová koncertní sezona Komorní filharmonie nabídne stejný počet klasických koncertních programů jako v předchozích letech, ovšem s jednou „kosmetickou“ změnou. Koncerty nebudou pojmenovány jako abonentní, neboť filharmonie pro novou 53. sezonu zcela výjimečně nenabízí předplatné. Vstupenky na klasické koncerty budou v prodeji jednotlivě, a to vždy 14 dnů před termínem jejich konání. Jde pouze o dočasné opatření.

 

 

Nadále zůstává v nabídce deset základních koncertních programů po dobu celé sezony, každý měsíc v pondělí a ve středu ve stanovených termínech. U šesti vybraných programů se koncert uskuteční také v úterý.

„Při volbě skladeb do programu nové sezony jsme dbali jak na dramaturgickou pestrost a atraktivitu nabízených titulů, tak na to, aby kromě skladatelů zvučných jmen dostali prostor i ti méně známí,“ uvedlo na páteční tiskové konferenci vedení Komorní filharmonie.

 

 

Jednou z hlavních událostí sezóny se stane vůbec první hostování světové klarinetistky číslo jedna v Pardubicích Sharon Kam. Umělkyně izraelského původu vystupuje na předních pódiích ve světě. Pro pardubické koncerty se rozhodla nastudovat mimo jiné i skladbu soudobého českého autora Ondřeje Kukala.

 

 

Sezonu zarámují vystoupení dvou předních houslistů současnosti –populární Pavel Šporcl přednese na zahájení sezony houslový koncert Felixe Mendelssohna-Barholdyho a mladý vítěz mezinárodních soutěží, představitel nové generace, umělec česko-palestinského původu Milan Al-Ashhab na závěrečném koncertu sezony v červnu houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského. Šéfdirigent orchestru Stanislav Vavřínek nastuduje tři klasické programy a tradičně povede orchestr při zahajovacích koncertech. V sezoně se dále v Pardubicích objeví Smetanovo trio, klavírista Martin Kasík, varhaník Roman Perucki, cembalistka Edita Keglerová, klavírista Jan Bartoš nebo také houslista Jakub Junek s významným houslistou Bohuslavem Matouškem, který se při provedení dvojsólového Koncertu pro housle, violu a orchestr e moll Maxe Brucha ujme právě violového partu. Dalším dvojsólovým dílem, na které jsou v nové sezoně posluchači zváni, je Mozartův slavný Koncert pro flétnu, harfu a orchestr. K provedení tohoto díla se na pódiu Sukovy síně sejdou harfenistka Jana Boušková spolu s flétnistou Janem Ostrým. Krásná kombinace zvuku harfy a flétny bude o to atraktivnější, že se koncert uskuteční pod taktovkou Petra Altrichtera, který patří mezi nejvýznačnější české dirigenty a jeho jméno je skutečným pojmem i v zahraničí.

 

 

Zahraniční dirigenty budou zastupovat Martin Lebel (Francie), Martin Sieghart (Rakousko) a Yu-An Chang, který pochází z Taiwanu a vedle účinkování u různých orchestrů ve světě je dirigentem-asistentem šéfa Boston Symphony Orchestra Andrise Nelsonse.

 

 

Zpestřením sezony bude koncertní provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu, které se uskuteční ve spolupráci s festivalem Melodramfest či například „Groteska s filharmonií“, při které se orchestr postará o živý doprovod k němému filmu promítanému na velkém plátně. Oním filmem bude legendární Frigo na mašině s Busterem Keatonem alias Frigem. Dirigentem a autorem originální hudby je Robert Israel z USA. Zájem bude jistě také o Aprílové swingování, jehož protagonistou bude jazzový a swingový zpěvák Jan Smigmator, či o koncert čtyřlístku skvělých saxofonistů známých pod jménem Bohemia Saxophone Quartet.

 

 

Nebude chybět ani Vánoční koncert, při kterém se představí sborová tělesa (Královéhradecký dětský sbor Jitro, smíšený sbor Jitro a pardubické Continuo) a mimo jiných skladeb dojde také na slavnou „Rybovku“. Již tradičně je v nabídce také Silvestrovský koncert. Jeho letošním protagonistou je tenorista Daniel Matoušek, který posluchačům zpříjemní pozdní odpoledne posledního dne roku známými italskými písněmi a melodiemi v symfonické úpravě pro orchestr, vedený při této příležitosti Janem Kučerou.

 

 

I v nadcházející sezoně pokračuje Komorní filharmonie ve spolupráci s Basketbalovým klubem JIP Pardubice. Společně zrealizují již osmý ročník projektu Hrajeme spolu za Pardubice.

Blíže o jednotlivých koncertech a podrobnosti k prodeji vstupenek na www.kfpar.cz  (zr)

Mohlo by vás zajímat:

Magický plenér ožívá

Magický plenér ožívá

Východočeské divadlo se navrací na Kunětickou horu

Klasický balet v mladém provedení

Klasický balet v mladém provedení

Čtvrteční pardubické představení Coppélie připravila ZUŠ Havlíčkova

Koncerty k pohnutým událostem

Koncerty k pohnutým událostem

Spolek Klasická hudba mladým připomene heydrichiádu

Na klasiku opět s abonmá

Na klasiku opět s abonmá

Komorní filharmonie odtajnila program 54. sezony

Rychlost dopadu sněhové vločky

Rychlost dopadu sněhové vločky

Májovou premiérou Východočeského divadla bude hra o setkávání i míjení

Tři sestry míří do pivovaru

Tři sestry míří do pivovaru

Kapela naváže na tradici a vystoupí v Pardubicích poslední květnový pátek