Pernštejnské ženy dorazily do Senátu

Region - 23. 11. 2021
Pernštejnské ženy dorazily do Senátu

PRAHA - Premiéru měla loni ve Francii, v letní sezóně ji obdivovali návštěvníci pardubického zámku a nyní září v Senátu Parlamentu České republiky. Výstava Pernštejnské ženy a Evropa, společná putovní instalace Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice, měla v pondělí 22. listopadu vernisáž. Do Senátu ji pozvala senátorka Miluše Horská.

 

„Tato expozice, která byla poprvé vystavena ve Štrasburku, ukazuje, jak šlechtičny v novověku napomáhaly formování evropské kulturní identity. Téma prosazování žen v politice je i aktuální téma a bych byla ráda, kdyby se toto téma znovu otevíralo, aby ho i tato výstava vyvolala. Máme na co navázat,“ připomněla senátorka Miluše Horská. „Je to výstava, která má průnik až do dnešních dní,“ zdůraznila.

 

„Historiografie se dlouho nevěnovala dějinám žen. Ve výstavě ukazujeme pernštejnské ženy jako zprostředkovatelky nejvyšší kultury doby raného novověku. Pernštejnové po sňatku Vratislava z Pernštejna s Marií Manrique de Lara vstoupili do nejvyšší evropské politiky, přijali ideje vládnoucí habsburské dynastie a dámy tohoto rodu navázaly vztahy po celé Evropě,“ vysvětlil  ředitel Východočeského muzea a jeden z autorů výstavy Tomáš Libánek. Díky těmto vazbám se Pernštejnský palác v Praze stal významným ohniskem, odkud do českého prostoru pronikaly kulturní vlivy románského Středomoří. Šlo přitom nejen o tzv. vysokou kulturu, tedy literaturu, hudbu či výtvarné umění, ale i o záležitosti každodenního života, jako je gastronomie anebo móda.

 

Podkladem pro scénář výstavy byla kniha spoluautora výstavy Pavla Marka, vedoucího Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Ten se bohužel vernisáže nemohl zúčastnit. Výstava je součástí programu 500 let renesance ve východních Čechách. V Senátu zůstane dva týdny. (skp) Foto: SENÁT PČR

Mohlo by vás zajímat:

Po proškolení pomáhají

Po proškolení pomáhají

Na žádost krajské hygienické stanice se hasiči zapojili do trasování

Pro životní prostředí i rozpočet

Pro životní prostředí i rozpočet

Energeticky úsporná opatření se v krajských budovách vyplácejí

Kraj navyšuje testovací i očkovací kapacity

Kraj navyšuje testovací i očkovací kapacity

Až do 17. prosince je navíc naplánována trasa očkovacího kamionu

Netolický v roli hejtmana (okresního)

Netolický v roli hejtmana (okresního)

Hraný dokument připomene osudy odboje na Pardubicku

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad

Chrudim opět nejlepší v kraji

Najdi svoji identitu

Najdi svoji identitu

Univerzita Pardubice se představuje na veletrhu Gaudeamus