Netolický v roli hejtmana (okresního)

Region - 25. 11. 2021
Netolický v roli hejtmana (okresního)

PARDUBICE - V příštím roce uplyne 80 let od tragických událostí, které byly odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tyto události si bude připomínat také Pardubický kraj, na jehož území se nachází nejen vypálená osada Ležáky, ale ve kterém také byla velmi aktivní odbojová činnost.

 

Při příležitosti smutného výročí vzniká hraný dokument s názvem Stříbrné requiem, zaměřený na příběhy klíčových postav pardubického odboje. Divák se tak dozví o osudech manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála. V rámci pondělního natáčení, které se uskutečnilo v prostorách krajského úřadu, se v roli okresního hejtmana Josefa Kuchaře představil hejtman Martin Netolický.

 

Díky výrazné podpoře Pardubického kraje máme možnost natáčet hraný dokument, který vypráví příběh pardubického odboje, který je spojen s výsadkem Silver A a jmény Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. Divák se tak v rámci příběhu seznámí s osudy lidí, kteří jsou alespoň občanům Pardubic relativně dobře známí, protože jejich jména mohou číst na názvech jednotlivých ulic. Vyprávíme tak příběhy Věry Junkové, Alfréda Bartoše, Erno Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových,“ přiblížil děj filmu režisér Vít Mazánek.

 

Ten má společně se štábem za sebou již většinu natáčecích dnů. „S ohledem na to, že se děj filmu odehrává v jarních a letních měsících, jsme museli s natáčením začít v říjnu v exteriérech tak, abychom se alespoň částečně přiblížili počasí. Nyní se věnujeme interiérům a kromě Larischovy vily padla volba také na krajský úřad, kde jsme pro Petschkův palác využili prostory krajské rady. V sobotu 27. listopadu pak natáčíme v budově bývalého Oberlandrátu, kde sídlilo pardubické gestapo,“ upřesnil Mazánek.

 

V rámci pondělního natáčení si jednu z rolí zahrál také hejtman Martin Netolický. „Hraji tehdejšího okresního hejtmana JUDr. Josefa Kuchaře, který je na výslechu v Petschkově paláci v Praze u Wilhelma Schultzeho, ačkoliv již nebyl tři dny ve své funkci. Náš rozhovor se odehrává v němčině, což bylo obtížné, protože jsem se německy učil jen jeden rok v páté třídě základní školy,“ odhalil svoji roli hejtman Netolický, který se pro roli nechal o několik desítek let postaršit. „Vrátil jsem se o přibližně 10 let zpět, kdy jsem naposledy hrál v České Třebové ochotnické divadlo, což je průprava, která si samozřejmě velmi hodí,“ zavzpomínal hejtman.

 

V hlavních rolích diváci uvidí herce známé z Východočeského divadla v Pardubicích. „Mezi herci najdeme také držitele ceny Thálie Ladislava Špinera a Josefa Lásku, ale také Veroniku Malou, Alexandra Postlera, Martina Veselého, studenty katedry činohry Janáčkovy akademie múzických umění v Brně či Tomáše Krejčího,“ vyjmenoval Mazánek, který do rolí obsadil také tiskové mluvčí Městské policie Pardubice Jiřího Sejkoru a Pardubického kraje Dominika Bartáka.

 

Premiéra filmu by se měla uskutečnit v symbolický den a v patřičném prostředí. „V rámci akcí k 80. výročí od heydrichiády chceme uspořádat důstojný komponovaný večer 24. června přímo v pietním území Ležáků, kde by se kromě celé řady vystoupení měl v premiéře promítnout také samotný film,“ prozradil hejtman Netolický. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru