Pro komplexní rozvoj osobnosti

Region - 12. 01. 2022
Pro komplexní rozvoj osobnosti

PARDUBICE - Podpisem memoranda o spolupráci potvrdil Pardubický kraj zájem rozvíjet i nadále aktivity vedoucí k udílení Mezinárodních cen vévody z Edinburghu (DofE). Cílem tohoto programu, který funguje pod záštitou britské královské rodiny, je motivovat mladé lidi ve věku od 14 do 24 let k osobnímu rozvoji prostřednictvím neformálního vzdělávání.

 

„Nejedná se o klasický vzdělávací program, ale jeho cílem je především komplexní rozvoj osobnosti prostřednictvím celé řady volnočasových aktivit v oblasti sportu, dobrovolnické činnosti či dobrodružných expedic. Podpisem memoranda chceme vyjádřit náš zájem a podporu těmto aktivitám nejen na našich školách,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Do programu je v Pardubickém kraji zapojeno již přes 12 škol různého zaměření. „Program není cílen pouze na gymnázia, ale je určen opravdu pro všechny děti ze všech oborů vzdělávání. V našem kraji má již poměrně dlouhou tradici a doufám, že se k velmi úspěšným školám jako jsou gymnázia v Poličce či Moravské Třebové přidají i další. To je také naším cílem, tedy prezentovat ředitelům škol možnosti programu a podnítit je k zapojení se,“ řekl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

 

Program byl založen roku 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, manželem britské královny Alžběty II. Myšlenka programu vznikla zásluhou Kurta Hahna, německého pedagoga, který propagoval zážitkovou pedagogiku. Prvotním cílem DofE byla snaha vést britské chlapce k smysluplnému trávení volného času mezi dokončením školní docházky a nástupem na vojnu. Program se však rychle otevřel i dívkám a začal se šířit po celém světě. Nyní je zapojeno přes 8 milionů mladých ve více než 130 zemích světa.

 

V České republice program působí od roku 1995. „Účast v programu studenty učí, že má cenu na sobě pracovat a dotahovat věci do konce. Po letech s pandemií je právě tato schopnost důležitější než kdy dříve. Absolventi programu získávají certifikát a odznak s mezinárodní platností, které jim mohou dopomoci k zajímavé pracovní příležitosti nebo studiu v zahraničí,“ doplnil Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu DofE v České republice. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Čeperka chystá referendum

Čeperka chystá referendum

Proces EIA na spalovnu v Opatovicích započal

Akce nabitá dobrými skutky

Akce nabitá dobrými skutky

Předány ceny za dobrovolnictví a společensky odpovědným firmám

Proč vyrostlo lešení

Proč vyrostlo lešení

Dům U Jonáše dostane pravidelnou údržbu fasády a oken

Útulné pokojíčky i útrpné právo

Útulné pokojíčky i útrpné právo

Hrad Rychmburk otevřel druhou sezónu o něco bohatší

Na Podhrázi hořela stodola

Na Podhrázi hořela stodola

Požár vzniklý dětskou hrou likvidovalo šest jednotek hasičů

Být hasičem není legrace

Být hasičem není legrace

Den otevřených dveří opět se zajímavými ukázkami