Tři vzpomínkové akce

Region - 13. 01. 2022
Tři vzpomínkové akce

PARDUBICE / SEZEMICE – Ve středu se v regionu uskutečnily tři akce k uctění památky obětí heydrichiády, především ležácké tragédie, ale i hrdinství parašutistů a účastníků místního protinacistického odboje.

 

Na památku obětí nacistického běsnění v roce 1942 bylo nejprve v areálu Památníku Zámeček zapáleno 194 svíček na počest 194 zde zmařených životů. Následně se pietní setkání konalo u blízké Larischovy vily. Program vzpomínkového dne vyvrcholil v Sezemicích setkáním pamětníků s přednáškovým i kulturním programem.

 

Akce připravené Památníkem Zámeček, Městem Pardubice, Pardubickým krajem, Památníkem Lidice, Československou obcí legionářskou a Městem Sezemice provázel zájem veřejnosti.

 

K 80. výročí pohnutých událostí spojených s regionálním odbojem a heydrichiádou se bude konat v příštích týdnech a měsících více připomínek. Na těchto stránkách o nich budeme podrobněji informovat. Památník Zámeček například chystá další akci již na 27. ledna. Až do konce ledna mají lidé možnost v sále Jana Kašpara v budově Reálky na Krajském úřadě Pardubického kraje navštívit výstavu kreseb malířky Zdenky Landové, které autorka věnovala hrdinství čs. parašutistů a jejich spolupracovníků z řad domácího protinacistického odboje. (zr) Foto: FRANTIŠEK VLČEK (Na snímku středeční vzpomínková akce v areálu Památníku Zámeček)

 

Mohlo by vás zajímat:

Nejen vrásky nebo znaménka

Nejen vrásky nebo znaménka

Pardubická nemocnice otevřela plastickou poradnu

Levná a ekologická varianta

Levná a ekologická varianta

Chytré senzory z Univerzity Pardubice pomohou zemědělcům

Perníková popelnice

Perníková popelnice

Čenkovice jsou krajským tahounem v třídění odpadu

Den starokladrubského koně

Den starokladrubského koně

Tradiční akce Národního hřebčína se koná v sobotu 28. května

Čeperka chystá referendum

Čeperka chystá referendum

Proces EIA na spalovnu v Opatovicích započal

Akce nabitá dobrými skutky

Akce nabitá dobrými skutky

Předány ceny za dobrovolnictví a společensky odpovědným firmám