Pro materiál na Ukrajinu

Region - 28. 02. 2022
Pro materiál na Ukrajinu

PARDUBICKO - Pardubický kraj pokračuje v přípravě centralizované humanitární pomoci pro Ukrajinu. Součástí systému by měl být krajský centrální sklad, do kterého by byl svážen materiál z celého regionu. Na základě jednání hejtmana Martina Netolického s vedením města Česká Třebová by měl tento sklad vzniknout v bývalém průmyslovém areálu, který město získalo nedávno do svého majetku. V tomto objektu bude pomoc zaevidována, protříděna a připravena k převozu, a to i ve spolupráci s neziskovými organizacemi.

 

„Již tuto středu bychom chtěli otevřít krajský centrální sklad humanitární pomoci pro Ukrajinu, do kterého bychom chtěli svážet sbírky z celého regionu, které se již na mnoha místech organizují. Chtěli bychom tak centralizovat tuto pomoc a odvážet ji na Ukrajinu ve větším celku například prostřednictvím kamionů či po železnici,“ vysvětlil důvod vzniku centrálního skladu hejtman Martin Netolický.

 

„V rámci nedělního jednání se nám jako vhodný jevil bývalý areál společnosti Böhm-Plast-technik v Bezděkově. V současnosti je tento areál zcela prázdný bez využití, přitom zahrnuje vedle administrativní budovy také objekty bývalé lisovny, a další prázdné haly. Je to ideální prostor, kam budou moci obce, dobrovolní hasiči i neziskové organizace schopny dovážet humanitární sbírky potravin, hygienických potřeb, drogistického zboží. Proběhne zde třídění podle druhu materiálu, poté bude moci být naložen na větší vozidla a buď dovezen přímo na hranice s Ukrajinou, kde již jednáme o přímém převzetí s regionální samosprávou nebo je potenciálně možné i přeložení nákladu na vlak s využitím železniční infrastruktury. V tuto chvíli předpokládáme závozy dvakrát týdně. Další postup bude záležet na množství materiálu. Krajský sklad však nebude určen pro běžné přijímání pomoci, ale bude celokrajským meziskladem a třídírnou,“ řekl hejtman Martin Netolický, který také ocenil přístup města.

 

„Chtěl bych velmi poděkovat Městu Česká Třebová za vstřícný postoj nejen k našemu záměru, ale také za vytvořené podmínky. Smluvní vztah bude založen na výpůjčce a refundaci energií mezi městem a krajem, který bude garantem spolu s HZS organizace humanitární pomoci.“ (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Zastropují navýšení ceny

Zastropují navýšení ceny

Na centrálním příjmu v Pardubické nemocnici byla prostavěna již půl miliarda

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti

Neviděli jste nehodu sanitky?

Neviděli jste nehodu sanitky?

Policisté žádají občany o pomoc

Krajský rozpočet je připraven

Krajský rozpočet je připraven

Zásadní investice i posílení dotací v prosinci projednají zastupitelé