Hejtman Netolický v Užhorodu

Region - 06. 03. 2022
Hejtman Netolický v Užhorodu

UŽHOROD - Poté, co byly v pátek na Zakarpatí úspěšně vyloženy první krajské kamiony s humanitární pomocí a zdravotnickým materiálem, předal v sobotu v Užhorodu hejtman Martin Netolický ve spolupráci s dobrovolnými hasiči v čele s krajským zastupitelem a 1. náměstkem starostky Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josefem Bidmonem a Krajem Vysočina svým ukrajinským partnerům několik desítek elektrocentrál, čerpadel, ale také léky a další potřebný materiál. Hejtman Martin Netolický se také v rámci cesty setkal se svým protějškem, předsedou Zakarpatské oblastní rady Volodymyrem Chubirkem. Ten hejtmana informoval o aktuální situaci v regionu, který čelí náporu uprchlíků z východní Ukrajiny.

V pátek se nám podařilo doručit jeden kamion plný zdravotnického materiálu za tři miliony korun, a to především toho, který nelze běžně pořídit. Další kamiony byly s kombinovanou humanitární pomocí včetně jídla, oblečení, spacáků a dalších potřeb. Kamiony vyjedou ze skladu v České Třebové pravděpodobně také v neděli a v pondělí. Jejich cílem bude opět Zakarpatí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten je v každodenním kontaktu s vedením Zakarpatské oblastní rady, a proto kraj rychle zareagoval na požadavek pořídit elektrocentrály a čerpadla. „V rámci koordinace s Krajem Vysočina pořídil náš kraj 21 elektrocentrál a 11 čerpadel. Další pořídili dobrovolní hasiči z našeho kraje z příspěvků obcí. Jedná se o konkrétní pomoc, která byla ze Zakarpatí vyžádána. Tímto způsobem budeme i nadále pokračovat,“ řekl hejtman Netolický s tím, že kraj přivezl také elektrocentrály, které pořídilo město Lysá nad Labem svému partnerskému městu Novyi Yarychiv, které se nachází přibližně 30 kilometrů východně od Lvova.

Hejtman Martin Netolický se v rámci předání krajské pomoci setkal také se svým protějškem, předsedou Zakarpatské oblastní rady Volodymyrem Chubirkem. Ten hejtmana informoval o aktuální situaci na Zakarpatí. „Celá oblast čelí velkému humanitárnímu náporu, protože do regionu míří desítky tisíc vnitřně vysídlených osob ze střední a východní Ukrajiny. Řada z nich bude pokračovat dále na Slovensko či do Čech, ale většina na Zakarpatí zůstává. Je tak nutné pro ně zajistit ubytování, stravu, oblečení a lékařskou péči, což je pro samotné Zakarpatí nesmírně obtížný úkol. Jen v Užhorodě, který má něco přes 110 tisíc obyvatel, potřebuje pomoc okolo 20 tisíc lidí," řekl hejtman. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Zastropují navýšení ceny

Zastropují navýšení ceny

Na centrálním příjmu v Pardubické nemocnici byla prostavěna již půl miliarda

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti

Neviděli jste nehodu sanitky?

Neviděli jste nehodu sanitky?

Policisté žádají občany o pomoc

Krajský rozpočet je připraven

Krajský rozpočet je připraven

Zásadní investice i posílení dotací v prosinci projednají zastupitelé