Ocenění Karlu Havlíčkovi

Region - 18. 03. 2022
Ocenění Karlu Havlíčkovi

PARDUBICE - Chirurg a pedagog Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Karel Havlíček se letos stal Rytířem českého lékařského stavu. Ocenění získávají pouze osobnosti, které se zasloužily o rozvoj českého lékařství, humanismu a vykonaly jiný významný občanský čin nebo projevily významný občanský postoj. Cenu obdržel lékař právě v roce, kdy si Fakulta zdravotnických studií připomíná 15 let od svého vzniku.

 

Doc. MUDr. Karel Havlíček, CSc., FICS. je emeritním přednostou chirurgického oddělení Pardubické nemocnice a vyučuje na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice, o jejíž vznik se také zasloužil. Lékař, který za padesát let operoval víc než deset tisíc pacientů, získal titul za rozvoj oboru chirurgie.

 

Čestné ocenění uděluje od roku 1996 Česká lékařská komora. Titul získá každoročně osobnost, která výkonem své lékařské praxe či vědeckou činností významným způsobem přispěla k rozvoji medicíny a svým morálním jednáním se stala příkladem a vzorem pro své kolegy. Tato cena je výjimečná tím, že o jejím udělení rozhodují demokratickým způsobem samotní lékaři. Navrhovat kandidáty smí všichni lékaři v České republice a držitelem může být pouze lékař. Pasovat na rytíře je možné jen jednoho oceněného za období jednoho roku při slavnostním shromáždění nebo sjezdu lékařské komory.

 

V minulosti tuto cenu obdržela řada osobností, mezi nimi například neuropatolog a popularizátor oboru František Koukolík, epidemiolog Zdeněk Ježek, který se podílel na celosvětovém vymýcení pravých neštovic, známý chirurg Pavel Pafko nebo lékařka a spisovatelka Marie Svatošová, zakladatelka českého hospicového hnutí. (MaM) Foto: UPa

Mohlo by vás zajímat:

Univerzita rozsvítí Strom přání

Univerzita rozsvítí Strom přání

Pomáhá před Vánocemi také charitativními akcemi

Advent na zámku

Advent na zámku

Se zvířátky, dílnami a Sladkými Vánocemi

Zastropují navýšení ceny

Zastropují navýšení ceny

Na centrálním příjmu v Pardubické nemocnici byla prostavěna již půl miliarda

Částka, která pomůže

Částka, která pomůže

Pardubickému kraji bude přiděleno 370 milionů na opravy silnic

Odneslo to pivo v basách

Odneslo to pivo v basách

Silnice u Horních Ředic byla kvůli nehodě nákladního vozu uzavřena

Opět na Ukrajině

Opět na Ukrajině

Kraj plánuje pomoc poničené obci v Chersonské oblasti