Ocenění Karlu Havlíčkovi

Region - 18. 03. 2022
Ocenění Karlu Havlíčkovi

PARDUBICE - Chirurg a pedagog Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Karel Havlíček se letos stal Rytířem českého lékařského stavu. Ocenění získávají pouze osobnosti, které se zasloužily o rozvoj českého lékařství, humanismu a vykonaly jiný významný občanský čin nebo projevily významný občanský postoj. Cenu obdržel lékař právě v roce, kdy si Fakulta zdravotnických studií připomíná 15 let od svého vzniku.

 

Doc. MUDr. Karel Havlíček, CSc., FICS. je emeritním přednostou chirurgického oddělení Pardubické nemocnice a vyučuje na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice, o jejíž vznik se také zasloužil. Lékař, který za padesát let operoval víc než deset tisíc pacientů, získal titul za rozvoj oboru chirurgie.

 

Čestné ocenění uděluje od roku 1996 Česká lékařská komora. Titul získá každoročně osobnost, která výkonem své lékařské praxe či vědeckou činností významným způsobem přispěla k rozvoji medicíny a svým morálním jednáním se stala příkladem a vzorem pro své kolegy. Tato cena je výjimečná tím, že o jejím udělení rozhodují demokratickým způsobem samotní lékaři. Navrhovat kandidáty smí všichni lékaři v České republice a držitelem může být pouze lékař. Pasovat na rytíře je možné jen jednoho oceněného za období jednoho roku při slavnostním shromáždění nebo sjezdu lékařské komory.

 

V minulosti tuto cenu obdržela řada osobností, mezi nimi například neuropatolog a popularizátor oboru František Koukolík, epidemiolog Zdeněk Ježek, který se podílel na celosvětovém vymýcení pravých neštovic, známý chirurg Pavel Pafko nebo lékařka a spisovatelka Marie Svatošová, zakladatelka českého hospicového hnutí. (MaM) Foto: UPa

Mohlo by vás zajímat:

Auto si „půjčil“ a naboural

Auto si „půjčil“ a naboural

Na téhle vyjížďce nebylo nic dobře

Vznikne nový portál

Vznikne nový portál

Žádat o dotace Pardubického kraje bude jednodušší

Časovka z Časů na Ostrov

Časovka z Časů na Ostrov

Na nové dálnici D35 si v září zazávodí silniční cyklisté

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda