V prodeji od zítřka

Region - 14. 12. 2022
V prodeji od zítřka

PARDUBICE - Při příležitosti 80. výročí od heydrichiády vydal Pardubický kraj ve spolupráci s Československou obcí legionářskou sadu šesti pamětních mincí připomínajících klíčové události od seskoku paraskupin Silver A, Silver B a Anthropoid až po popravy na pardubickém Zámečku. Před koncem roku si limitovanou edici mincí v celkovém počtu 200 sad mohou zakoupit také zájemci z řad veřejnosti. Všechny prostředky z prodeje mincí budou využity na opravu Larischovy vily.

 

„V letošním roce jsme si připomínali 80 let od období heydrichiády, která se řadí jednoznačně mezi nejsmutnější období v našich novodobých dějinách. Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Památníkem Lidice – Ležáky, jsme se snažili připomínat jak klíčové události tohoto období, tak i důležité osobnosti, a to včetně těch méně známých. Celý pietní rok vyvrcholil vzpomínkovým večerem 24. června, tedy přímo v den ležácké tragédie, a to v samotném pietním území Ležáky,“ shrnul hejtman Martin Netolický.

 

„V rámci vzpomínkového roku jsme také vydali limitovanou edici pamětních mincí s vyobrazením klíčových událostí období heydrichiády. Mince se tak věnují seskoku paraskupin Silver A, Silver B a Anthropoid, dále pak atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vypálení Lidic, bojům v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, vypálení Ležáků a nakonec popravám na Zámečku v Pardubicích. Jedná se tak o sadu šesti zcela unikátních mincí, kterých nyní prostřednictvím Československé obce legionářské a Východočeského muzea v Pardubicích nabídneme do prodeje 200 kusů, a to za cenu 1100 korun za sadu. Všechny prostředky z prodeje mincí budou využity Československou obcí legionářskou na rekonstrukci Larischovy vily,“ řekl Netolický.

 

Sadu mincí bude možné pořídit prostřednictvím e-shopu na internetových stránkách Východočeského muzea v Pardubicích nebo přímo na pokladně muzea. Po předchozí dohodě budou k dostání také u správce Larischovy vily a předsedy chrudimské jednoty Československé obce legionářské Františka Bobka na emailu: bobek@csol.cz. Samotný prodej bude zahájen ve čtvrtek 15. prosince. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Totální nezodpovědnost

Totální nezodpovědnost

Linkový autobus neměl na silnici co dělat

Řidič na sebe sám upozornil

Řidič na sebe sám upozornil

Jel stovkou v obci a nadýchal přes jedno promile

Lávka u frekventované silnice

Lávka u frekventované silnice

Kraj pomůže Cholticím se sanací opěrné zdi

Bezplatné stravování

Bezplatné stravování

Pardubický kraj podpoří obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin

Zastupitelé podpořili iniciativu

Zastupitelé podpořili iniciativu

Změna rozpočtového určení daní pro kraje by Pardubicku přinesla kýžené prostředky

Food festival na pardubickém zámku

Food festival na pardubickém zámku

Kulinářská cesta od pravěkého piva přes Pernštejny až po exotické kouty světa