Muzeum má kousek standarty

Region - 23. 03. 2023
Muzeum má kousek standarty

PARDUBICE - Mohlo by se zdát, že se prezidentská standarta vrátila na Pražský hrad. Ale ne tak docela. Jeden z více než tisícovky kousků, na které je v roce 2015 rozstříhala umělecká skupina Ztohoven, opatruje Východočeské muzeum v Pardubicích ve své sbírce.

 

Jak se ústřižek do muzea dostal? Když skupina Ztohoven v září 2015 odnesla z Pražského hradu standartu prezidenta republiky, rozstříhala ji podle svého vyjádření na 1152 dílů a ty v létě 2016 rozeslala a rozdala náhodně vybraným občanům. „Jeden kus dostala na pardubické třídě Míru tehdejší asistentka ředitele našeho muzea Veronika Voženílková. Obálku i s kusem standarty a certifikátem pravosti odnesla do muzea. Vše jsme zařadili do našich sbírek. Ve sbírce už máme fragmenty praporů, které údajně pocházejí z bitvy na Bílé hoře a u Slavkova,“ vysvětluje historik Jan Tetřev, který artefakt včetně certifikátu zařadil do podsbírky drobných tisků.

 

„Trochu nás překvapilo, když jsme v médiích zaznamenali zprávu o restaurování standarty a jejím návratu na Pražský hrad. Evidentně se jednalo o restaurování z kousků, které nebyly rozdány, tedy jen části praporu, což je legitimní postup,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek. Ústřižek standarty tak zůstává cennou součástí sbírky muzea, do které podle Libánka patří ale také kvůli jeho symbolické hodnotě. „Dokumentuje jednu z forem občanské neposlušnosti a uměleckého vyjádření své doby,“ dodává Libánek. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha

Potřetí za sebou

Potřetí za sebou

Obnova Zámku Pardubice bodovala v prestižní soutěži Gloria musaealis

Naděje od týmu profesora Holčapka

Naděje od týmu profesora Holčapka

Univerzita Pardubice představila koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky