V elitní společnosti

Region - 31. 03. 2023
V elitní společnosti

PARDUBICE - Chemik Michal Holčapek z Univerzity Pardubice získal spolu s dalšími třemi vědci z České republiky vysoce prestižní grant Evropské rady pro výzkum (ERC). Vědec z Fakulty chemicko-technologické se dlouhodobě zabývá analýzou lipidů a jejich využitím pro diagnostiku rakoviny.



ERC Advanced grant je určený pro excelentní evropské a světové vědce. Za posledních 16 let ho dokázalo získat pouze 8 expertů z českých institucí. Zisk grantu se považuje za měřítko kvality výzkumu v evropském kontextu a za prestižní ocenění výzkumníka.



Tento typ evropské podpory nezískal za posledních šest let žádný z českých vědců. Pro Univerzitu Pardubice je zásadní, že se právě výzkum profesora Holčapka zařadil mezi nejlepší v Evropě. ERC Advanced granty patří mezi nejprestižnější a ukazují na kvalitu výzkumu v jednotlivých zemích, a také na postavení jednotlivých vědeckých institucí v mezinárodním měřítku. Jsem hrdý, že se jeden z výzkumných týmů Univerzity Pardubice zařadil do této elitní společnosti,“ říká rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek.



ERC Advanced granty se zaměřují na podporu mezinárodně uznávaných odborníků, kteří se již etablovali v oboru a prokazatelně ho ovlivnili. Získají je pouze výjimečné osobnosti, které v posledních 10 letech prokazatelně ovlivnily obor a dosáhly takových výsledků, které vedly k průlomovým objevům nebo k výraznému posunu v poznání v celosvětovém měřítku. „Profesor Holčapek je dle mého soudu osobností, které je tento projekt udělen naprosto po zásluze. Se svým týmem dokázal jako první na světě vyvinout metodu, s jejíž pomocí bude možná včasná diagnostika některých typů rakoviny, zejména slinivky břišní, z analýzy krve. Výsledky bádání profesora Holčapka jsou publikovány uznávanými časopisy, jako je například Nature Communications. Výzkumný tým sestavený zejména z mladých badatelů dokazuje, že dělat vědu na špičkové úrovni je možné i mimo nejznámější centra,“ uvedl děkan Fakulty chemicko-technologické UPCE Petr Němec.



Tým profesora Holčapka uspěl s projektem ONCOLIPID, který chce realizovat v dalších 5 letech. Na něj získal celkově nadstandardní sumu - bezmála 3,5 mil. EUR. „Zisk tohoto grantu je největším úspěchem mojí vědecké kariéry,“ říká Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Doposud se moje skupina zabývala analýzou lipidů s cílem včas diagnostikovat maligní nádorová onemocnění. Pomocí ERC grantu chceme objasnit mechanismus, proč ke změnám vůbec dochází. To by mohlo mít i zásadní dopad na zlepšení léčby, nejenom na diagnostiku,“ dodal.



Společně s profesorem Holčapkem získali letos prestižní grant v ČR ještě prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, prof. Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR a Dr. Josef Šivic z Českého vysokého učení technického v Praze.



Evropská rada pro výzkum (European Research Council - ERC) vznikla v roce 2007. Financuje špičkový badatelský výzkum ve všech vědních oborech, tzv. frontier research, tj. výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru. Cílem ERC je podporovat vznik a růst generace vedoucích osobností výzkumu v Evropě, která jsou pro budoucnost vědy klíčová. Jediným kritériem hodnocení je vědecká kvalita projektu i výzkumníka. (LeČ) Foto: UPCE (Na snímku profesor Michal Holčapek)

Mohlo by vás zajímat:

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha

Potřetí za sebou

Potřetí za sebou

Obnova Zámku Pardubice bodovala v prestižní soutěži Gloria musaealis

Naděje od týmu profesora Holčapka

Naděje od týmu profesora Holčapka

Univerzita Pardubice představila koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky