Každý proces má svůj vývoj

Region - 29. 11. 2023
Každý proces má svůj vývoj

PARDUBICE - Náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví Michaela Matoušková navštívila laboratoře Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zajímala se o diplomové práce studentů v mikrobiologických laboratořích Katedry biologických a biochemických věd. Při experimentech stanovujících minimální inhibiční koncentrace nově syntetizovaných látek na bázi sulfonamidů hovořila se studentkou Alexandrou Lhotskou, která na dané téma vypracovává diplomovou práci.

 

Zmiňovaná diplomová práce je multioborová, proto náměstkyně navštívila také výukové a výzkumné laboratoře Katedry fyzikální chemie, kde se zajímala o 3D tisk pevných lékových forem a stanovení disolučního profilu enterických tobolek. Ve výzkumné laboratoři organické technologie pak probíhá syntéza testovaných látek a v laboratoři nukleární magnetické rezonance umožňují přístroje chemické struktury látky podrobně charakterizovat.

 

Každý proces má svůj vývoj. Klinické studie a cesta, než se lék dostane do oběhu, může trvat až 15 let. Je to o trpělivosti, zkoušení a neustálém měření. „S velkou pokorou a respektem jsem naslouchala umu a profesnímu zapálení pro vědu a výzkum v problematice zdravotnictví. Věřím, že i díky takovým lidem, kteří zde působí, se naše zdravotnictví bude stále posouvat správným směrem a jednoho dne se dočkáme i úspěšného léku na rakovinu slinivky či na další strašáky pacientů a lékařů,“ řekla Michaela Matoušková. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru