Víkend: Koně v akci

Město Pardubice - 10. 09. 2021
Víkend: Koně v akci

PARDUBICE – Už jen pár okamžiků zbývá do zahájení 23. ročníku výstavy Koně v akci. Na Pardubickém závodišti je již vše připraveno nejen na chovatelské přehlídky mnoha plemen koní, ale také na bohatý doprovodný program. Dojde také na setkání s trojnásobným vítězem Velké pardubické Josefem Bartošem, který se stane kmotrem hned dvou hříbat.

 

Výstava Koně v akci se koná na Pardubickém závodišti o víkendu 11. a 12. září. V sobotu na návštěvníky čeká program plný koní a jejich dovedností, v neděli se budou slavit především dožínky.

 

Sobotní program začíná už v 9:00 hodin ráno. Během dopoledne budou postupně předvedeni hříbata, klisny i hřebci chladnokrevných plemen koní, haflingů, shetlandských pony a slovenského teplokrevníka. Ti přijdou na řadu po poledni. Výstavu hříbat tohoto plemene zakončí křest dvou malých kobylek, pro která vybírala jména veřejnost na facebooku výstavy a jejichž kmotrem se stane vítěz Velké pardubické Josef Bartoš.

 

S ním se budou moci návštěvníci potkat už od půl jedenácté v Dostihovém klubu, kde bude mimo jiné promítnut i film o třech žokejích a jejich cestě na Velkou pardubickou s názvem „Žokejové“.

 

V poledne začne Mistrovství ČR v orbě koňmi a 18. ročník soutěže O ruchadlo bratranců Veverkových a o další hodinu později ožije i podium. Tam svůj koncert odehraje orchestr při ZUŠ Havlíčkova Pardubice „No Strings Orchestra“.

Ve 14:00 hodin bude zahájen bohatý program v cílové rovině Pardubického závodiště. Na diváky čekají ukázky koňského fotbalu, starokladrubští vraníci ve čtyřspřeží, drezuře i policejní službě, ukázky westernových disciplín a poprvé před veřejností také steeplechase dostih shetlandských pony. Se šesticí koní se představí Miloslav Simadl, který s nimi pracuje v absolutní volnosti a využívá k tomu přirozenou komunikaci s koňmi. Součástí tohoto programu bude také vyhlášení nejkrásnějšího koně výstavy. Patronem této soutěže je Slavia pojišťovna.

 

A úplný závěr bude patři formanské jízdě, která bude už pozvánkou na nedělní Okresní dožínky, pořádané Okresní agrární komorou Pardubice. Z koňského programu budou v neděli pokračovat výstavy plemene hafling a v lesíku se pak uskuteční Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou.

Vraťme se ale ještě do sobotního programu. Pro dětské návštěvníky budou připravena různá stanoviště, za jejichž splnění si děti budou moct na řemeslném jarmarku „Řemesla jinak“ vyzvednout stříbrný peníz a tovaryšský list. Zde bude také s historickou hudbou vystupovat muzikant Jan Venas. V podvečer se bude konat Mistrovství ČR v těžkém tahu. Děti budou mít příležitost projet se na koních a pro všechny jsou připraveny projížďky kočáry po dostihové dráze. Bude toho ale mnohem víc.

 

Po celý víkend bude probíhat výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat a prezentovat se budou malé pivovary – samozřejmě s ochutnávkou svých produktů. V Dostihovém klubu bude instalována výstava malíře obrazů koní Daniela Havla a v tiskovém středisku oblíbená výstava o Velké pardubické. Ve vestibulu hlavní tribuny se budou prezentovat odborné střední školy – ta z Velké Chuchle s sebou přiveze i dostihový trenažer.

 

Vstupenky se prodávají na sobotu. Jejich zakoupení v online prodeji na webu závodiště www.zavodistepardubice.cz má hned dvě výhody – ceny jsou nižší a návštěvníci výstavy se vyhnou případnému čekání u pokladen v den konání akce. Kromě základního vstupného a zlevněných vstupenek pro děti a seniory jsou v nabídce také výhodné rodinné vstupenky pro dva dospělé a až tři děti. Na nedělní dožínky je vstup zdarma.

 

Kompletní program výstavy je k dispozici na www.zavodistepardubice.cz/kone-v-akci.

(noh) Foto: DOSTIHOVÝ SPOLEK

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Investice i v těžké době

Investice i v těžké době

Prázdninové opravy škol přišly na 60 milionů

Excelentní dynamické ukázky

Excelentní dynamické ukázky

V Retroměstečku se s příznivým ohlasem prezentovala také Věznice Pardubice

Z Lonkovy do Stavbařů

Z Lonkovy do Stavbařů

Město plánuje výstavbu nové „zušky“ na největším sídlišti v Polabinách

Na závodišti bylo rušno

Na závodišti bylo rušno

Již první den výstavy si v areálu užívalo na tři tisíce návštěvníků

Silný příběh

Silný příběh

V areálu Památníku Zámeček už se ladí detaily expozice

Víkendové Retroměstečko

Víkendové Retroměstečko

Program seznamuje s tradicemi a úspěchy lidí a organizací v republice