Výrazné vylepšení hasičské techniky

Město Pardubice - 15. 10. 2021
Výrazné vylepšení hasičské techniky

ULM / PARDUBICE - Automobilový žebřík AZ 42 Scania L360 6x2 si v těchto dnech převzali přímo u výrobce, společnosti Magirus, v německém Ulmu ředitel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Aleš Černohorský a zástupce Statutárního města Pardubice – náměstek primátora Jan Nadrchal. 

 

Automobilový žebřík je opravdu doslova ušitý na míru Pardubicím. Vozidlo je unikátní zejména svoji sníženou výškou 3330 mm, čímž bude při cestě k zásahu umožněno využívat i podjezd na ulici 17.listopadu a tím pádem znatelně zkrátit dojezdové časy přes centrum města. Snížený podvozek přináší pardubickým hasičům ještě jednu nespornou výhodu. Zadní náprava vozidla je samořiditelná, což zlepší pohyblivost i na přeplněných pardubických sídlištích. Přitom dostupná výška nového žebříku je 42 m, což je o 3 m výše než u dnes používané techniky. Další vylepšení oproti stávající technice přináší samotná žebříková sada, kdy žebřík za pomocí zalamovacího ramene zvyšuje operativní parametry techniky a umožňuje lepší manipulaci v místě zásahu. 

 

Technické řešení stabilizačních podpěr umožňuje ustavit podpěry i pod běžným zábradlím, svodidly, případně pod některými nákladními vozidly. Automobilový žebřík je vybaven dálkově ovládanou lafetovou proudnicí a na koši integrovanou barevnou kamerou se zoomem. Nosnost záchranného koše je až 500 kg, což je zhruba o 100 kg více než u současného žebříku. Nový automobilový žebřík byl pořízen za bezmála 23,5 milionů korun z rozpočtu hasičského záchranného sboru a z příspěvku Statutárního města Pardubice. 

 

„Letošní příspěvek města na výškovou techniku nám umožnil nákup automobilového žebříku se speciální úpravou vhodnou speciálně pro Pardubice. Tím se zabezpečení požární ochrany ve městě opět posouvá na vyšší úroveň. Jsem rád nejen za hasiče, ale i za občany krajského města,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Aleš Černohorský po návratu z Německa.

 

S automobilovým žebříkem se nejprve všichni hasiči seznámí. Po technickém zaškolení, výcviku a jistotě ovládání bude od 1. ledna 2022 sloužit zejména občanům města Pardubic.

 

„Po finančním daru, který Magistrát města Pardubic schválil na zasedání zastupitelstva 24. června 2021 ve výši 10 milionů korun Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje na pořízení cisternové automobilové stříkačky, je finanční příspěvek na výškovou techniku dalším potvrzením toho, že si hasičů jako partnerů ve městě opravdu vážíme,“ dodal náměstek primátora Statutárního města Pardubice Jan Nadrchal. (VH) Foto: HZS PaK  

Mohlo by vás zajímat:

Vánoční trolejbus již jezdí

Vánoční trolejbus již jezdí

Výzdoba a elektroinstalace vozidla se připravují dva až tři týdny

Před svátky na zámku

Před svátky na zámku

Obří vánoční pohlednice, Ježíškova cesta, vánoční koutek i stromek k dozdobení

Dynamo děkuje

Dynamo děkuje

Pardubický hokejový klub poděkoval zástupcům složek IZS Pardubického kraje

Pardubický Slavín se rozrůstá

Pardubický Slavín se rozrůstá

Přibudou hroby Václava Durycha, Karla V. Seydlera a Jiřího Hoška

Čtvrteční beseda

Čtvrteční beseda

O plánovaných úpravách na pardubické ulici 17. listopadu

Andělská výstava

Andělská výstava

V DDM Beta na pardubické Dubině již teď připravují předvánoční akci