Matka novorozence obviněna

Město Pardubice - 10. 01. 2022
Matka novorozence obviněna

PARDUBICE - Jak jsme informovali, v sobotu 8.ledna krátce před čtvrtou hodinou ranní muž a žena při procházení městem náhodně prohlíželi kontejnery v lokalitě Labský palouk, přičemž v jednom z nich, určeném pro komunální odpad, objevili živého novorozence.

 

Přestože dotyčné nález vylekal, zachovali se zcela správně a začali ihned hledat pomoc. Díky tomu se na místo dostal lékař, který novorozenci poskytl prvotní pomoc a následně jej převezl do nemocnice. Jednalo se o novorozence ženského pohlaví, dítě bylo silně podchlazené s teplotou kolem 20 stupňů Celsia.

 

Pokračují tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská a šéf kriminálky Milan Šimek: „Na místě bylo prováděno důkladné ohledání místa nálezu a současně se rozběhlo pátrání po horké stopě po matce dítěte a případně dalších osobách. Do intenzivního šetření se zapojily desítky policistů se zaměřením na lokality poblíž místa nálezu holčičky a také na místa určitých zájmových lokalit a objektů v rámci Pardubic.

 

Záhy byly získány dva zajímavé poznatky, jeden k výskytu údajně těhotné ženy v nedaleké ubytovně a také k jedné údajně těhotné ženě z domu poblíž nálezu novorozence. Rychlým doprověřením obou poznatků se ukázal jako správný výskyt ženy z nedalekého domu. Po necelých čtyřech hodinách, krátce před půl osmou ráno, policisté zvonili u jejího bytu a překvapili ji ve spánku. Žena od počátku nic nezapírala.

 

Jedná se o 35letou ženu s opakovanou zkušeností s porodem a výchovou dětí. V rámci výslechu uvedla, že nevěděla, že je těhotná, přestože na ni její partner i širší rodina v tomto ohledu měli opakované dotazy. V nočních hodinách z pátka na sobotu pocítila příznaky počínajícího porodu, nikomu nic neřekla a spontánně v ranních hodinách porodila živého novorozence. O jeho pohlaví se nezajímala, tělíčko zabalila do starého hadru, pak jej vyhodila do blízkého kontejneru na odpad a šla spát.“

 

Dítě bylo naštěstí brzy nalezeno a podle vyjádření soudního lékaře, vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám, holčičce zbývalo zřejmě už jen pár desítek minut života.

 

Žena byla obviněna pro zvlášť závažný zločin pokus vraždy na nezletilci. Hrozí jí trestní sazba odnětí svobody od 15 do 20 let, případně trest výjimečný. „Důležitou roli budou hrát v daném případu posudky a nelze vyloučit do budoucna změnu právní kvalifikace skutku. Partner ženy uvedl, že by mu další dítě v žádném případě nevadilo, holčičku by si přál a bude o ni bojovat,“ uvedli policisté Šimek a Janovská.

 

Na dosud netrestanou ženu byl cestou Krajského státního zastupitelství podán podnět na její vzetí do vazby, o kterém bude rozhodovat soudce Okresního soudu v Pardubicích.

 

Jedná se zatím o nejzávažnější násilný trestný čin letošního roku v Pardubickém kraji. (zr) Foto: PČR (Z předvedení zadržené a následně obviněné ženy)

Mohlo by vás zajímat:

Za historií peněz s autorem

Za historií peněz s autorem

Historik Petr Vorel provede v úterý zájemce novou výstavou

Primátor chce bojovat

Primátor chce bojovat

Nesouhlasné vyjádření města k modernizaci rybitevské spalovny

Co jinde nezažijete

Co jinde nezažijete

Kolumbijský ptačí svět ve výstavě „UNIBIRDS“

Lidé se rádi vracejí

Lidé se rádi vracejí

Pardubické muzeum a zámek loni navštívilo téměř 43 tisíc lidí

Koncepční nástroj

Koncepční nástroj

Příprava pardubických Zásad pro spolupráci s investory jde do finále

Piráty povede Ivana Böhmová

Piráty povede Ivana Böhmová

Členové a členky místního sdružení vybrali lídryni pro komunální volby 2022