Lidé se rádi vracejí

Město Pardubice - 12. 01. 2022
Lidé se rádi vracejí

PARDUBICE - Téměř 43 tisíc lidí zavítalo v loňském roce na Zámek Pardubice, aby navštívilo některou z muzejních výstav a expozic, prohlédlo si zámek nebo si užilo koncert, divadelní představení či komentovanou prohlídku. Ačkoliv se teprve dokončovaly některé expozice a první polovinu roku razantně poznamenala proticovidová opatření, návštěvnost je více než dvojnásobná oproti roku 2020.

 

„Rok 2021 očekávalo Východočeské muzeum v Pardubicích s nadějemi – že dokončíme rekonstrukci, zbavíme se covidových omezení a otevřeme nové expozice. Podařilo se to zčásti. Do května jsme měli zavřeno, opozdily se stavební práce a zadrhlo se i otevření pernštejnské expozice. O to větší radost máme, že nově otevřená expozice numismatiky stihla v prosinci za dva týdny přilákat téměř 500 návštěvníků,“ říká ředitel muzea Tomáš Libánek.

 

Do stálých expozic zavítalo loni přes 11 tisíc návštěvníků. Velký nárůst obliby zaznamenala prohlídka krytu civilní obrany ukrytého v zámeckých valech. Největším lákadlem byla vyhlídka ze zámecké věže. „Z výstav se největší oblibě těšily Pernštejnské ženy a Evropa a Život ve věčné tmě,“ upřesnil ředitel.

 

„V předcovidových letech a před rekonstrukcí zámku jsme dosahovali návštěvnosti přes 100 tisíc lidí. Rozhodně je naší ambicí se s dokončovanými expozicemi i dalšími aktivitami Východočeského muzea k těmto číslům zase vrátit,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.

 

Nejnavštěvovanější kulturní akcí bylo Pernštejnské hodování, kde si nejen renesanční pokrmy přišlo vychutnat přes 3000 lidí. Rekordní návštěvnost byla i na Střílení u pernštejnských kanonů, kam přišlo téměř 1600 lidí. Mezi hojně navštěvované akce patřily už tradičně divadelní festival Pernštejnlove a venkovní koncerty na zámku. (skp)

Mohlo by vás zajímat:

Za historií peněz s autorem

Za historií peněz s autorem

Historik Petr Vorel provede v úterý zájemce novou výstavou

Primátor chce bojovat

Primátor chce bojovat

Nesouhlasné vyjádření města k modernizaci rybitevské spalovny

Co jinde nezažijete

Co jinde nezažijete

Kolumbijský ptačí svět ve výstavě „UNIBIRDS“

Koncepční nástroj

Koncepční nástroj

Příprava pardubických Zásad pro spolupráci s investory jde do finále

Matka novorozence obviněna

Matka novorozence obviněna

Kriminalisté podali podnět k návrhu na vzetí ženy do vazby

Piráty povede Ivana Böhmová

Piráty povede Ivana Böhmová

Členové a členky místního sdružení vybrali lídryni pro komunální volby 2022