Postupný návrat sadu

Město Pardubice - 20. 01. 2022
Postupný návrat sadu

PARDUBICE - V příštím týdnu začne obnova třešňového sadu na Červeňáku. Léta zanedbávané stromy lidé ze spolku Pestré Polabí „vyprostí“ ze sevření náletových dřevin, vzrostlé stromy arboristicky ošetří a mladým semenáčkům dají prostor pro další růst a postupnou obměnu třešňovky.

 

„Pozůstatek výsadeb vysokokmenů třešní na jižně exponované terase Chrudimky je velice hodnotnou částí přírodního parku Červeňák. Třešňový sad je aktuálním i potencionálním biotopem řady druhů hmyzu, včetně ohrožených a významně přispívá k různorodosti druhů, žijících na tomto území,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.

 

Pozůstatek třešňového sadu se stromy různého stáří tak čeká nejprve výřez náletových dřevin. Zachovány zůstanou pouze hodnotné stromy a na vhodných místech i solitérní keře, typické pro českou krajinu, jako černý bez, šípková růže a podobně. Při následném řezu třešní budou odborníci brát ohled i na hmyz, jehož život je vázán na takzvané mrtvé dřevo. V území bude ponechán maximální počet odumírajících nebo mrtvých stromů ve formě torza nebo vyšších pařezů, navíc bude na vhodných místech ponechána dřevní hmota, která během rozkladu poskytne hmyzu úkryt i vhodné podmínky k životu. Pro letošní rok se nepočítá s dosadbou sadu, ten by měl být obnovován postupně, s důrazem na přirozenou obnovu porostu. (NaH) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Nový azylový dům

Nový azylový dům

Město zkvalitní služby i pro lidi bez domova

Aviatická pouť již tento víkend

Aviatická pouť již tento víkend

Letový program začne v sobotu i v neděli v 11.30 hodin

Jak přijet na letiště MHD

Jak přijet na letiště MHD

Dopravní podnik zavádí o víkendu posilové spoje

Zakopaná e-koloběžka

Zakopaná e-koloběžka

Pachateli za protiprávní jednání hrozí postih ve správním řízení

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Dopravní podnik vyhlašuje pátrání

Nebyli jste to právě vy? Zkontrolujte si kód transakce

Pozornost Jahnově ulici

Pozornost Jahnově ulici

Pardubice hledají firmu na obnovu stromořadí