PARDUBICE – V úterý 15. března byl v Machoňově pasáži slavnostně otevřen jako první v České republice Institut Paměti národa. Jeho večerní zpřístupnění se setkalo s velkým zájmem veřejnosti. „Institut nabídne úplně jinou návštěvnickou zkušenost, než na jakou jsou lidé zvyklí z tradičních muzejních expozic,“ zdůraznil ředitel pobočky Paměť národa Východní Čechy Tomáš Heller.
Nová interaktivní výstava v Pardubicích přináší inspiraci a paralely k dnešku z české moderní historie. Instalované příběhy důstojníka z 2. světové války Tomáše Sedláčka a Jaryny Mlchové, která i přes hrozící nebezpečí pomáhala druhým, jednoznačně ukazují, že v každé době je třeba se postavit zlu. Výstava stojí především na osobních příbězích pamětníků ze sbírky Paměť národa, a právě tím se odlišuje od jiných expozic. Využívá rozšířenou realitu, speciální promítací komory s kouřovými efekty, dotykové obrazovky nebo digitálního průvodce.
Institut Paměti národa počítá s individuálními návštěvníky, ale zaměří se i na školní kolektivy. V obou případech je vhodné návštěvu avizovat a registrovat se k ní předem.
„Podobná centra věnovaná moderním dějinám otevíráme postupně i v dalších krajských městech — 22. března zahajujeme dočasnou audiovizuální výstavu v budoucím institutu v Olomouci v brněnském institutu pořádáme pravidelné diskuze,“ uvedl Tomáš Heller.
Při úterním otevření byly mimo jiné osobnosti přítomny i pěvkyně Dagmar Pecková, jež zakončila slavnostní akt hymnou České republiky, a zpěvačka Aneta Langerová. (ro) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Na snímku pohled do Machoňovy pasáže před zpřístupněním institutu)
Mohlo by vás zajímat: