Institut Paměti národa otevřen

Město Pardubice - 16. 03. 2022
Institut Paměti národa otevřen

PARDUBICE – V úterý 15. března byl v Machoňově pasáži slavnostně otevřen jako první v České republice Institut Paměti národa. Jeho večerní zpřístupnění se setkalo s velkým zájmem veřejnosti. „Institut nabídne úplně jinou návštěvnickou zkušenost, než na jakou jsou lidé zvyklí z tradičních muzejních expozic,“ zdůraznil ředitel pobočky Paměť národa Východní Čechy Tomáš Heller. 

 

Nová interaktivní výstava v Pardubicích přináší inspiraci a paralely k dnešku z české moderní historie. Instalované příběhy důstojníka z 2. světové války Tomáše Sedláčka a Jaryny Mlchové, která i přes hrozící nebezpečí pomáhala druhým, jednoznačně ukazují, že v každé době je třeba se postavit zlu. Výstava stojí především na osobních příbězích pamětníků ze sbírky Paměť národa, a právě tím se odlišuje od jiných expozic. Využívá rozšířenou realitu, speciální promítací komory s kouřovými efekty, dotykové obrazovky nebo digitálního průvodce.

 

Institut Paměti národa počítá s individuálními návštěvníky, ale zaměří se i na školní kolektivy. V obou případech je vhodné návštěvu avizovat a registrovat se k ní předem.

 

„Podobná centra věnovaná moderním dějinám otevíráme postupně i v dalších krajských městech — 22. března zahajujeme dočasnou audiovizuální výstavu v budoucím institutu v Olomouci v brněnském institutu pořádáme pravidelné diskuze,“ uvedl Tomáš Heller. 

 

Při úterním otevření byly mimo jiné osobnosti přítomny i pěvkyně Dagmar Pecková, jež zakončila slavnostní akt hymnou České republiky, a zpěvačka Aneta Langerová. (ro) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Na snímku pohled do Machoňovy pasáže před zpřístupněním institutu)

 

Mohlo by vás zajímat:

Prázdniny, čas oprav

Prázdniny, čas oprav

Pardubice během léta investují do škol přes 70 milionů

Sportovní park za polovinou

Sportovní park za polovinou

Návštěvníky čeká nabitý víkend plný sportu i kultury

INDIGO od září

INDIGO od září

Radní dali zelenou další nové škole na území města

Příjem v Jindřišské zastaven

Příjem v Jindřišské zastaven

Výdej materiálu nadále pouze v úterý dopoledne

Bohatý program nejen Na Špici

Bohatý program nejen Na Špici

V sobotu se opět rozjede devítidenní sportovní maraton

Wonkův most čeká oprava

Wonkův most čeká oprava

Mohla by začít příští rok