Chutě rozličných kultur

Město Pardubice - 03. 05. 2022
Chutě rozličných kultur

PARDUBICE - Dnes již neodmyslitelnou součástí kulturního dění v krajském městě v měsíci květnu je Multikulturní týden. Tento rok se v termínu od 6. do 11. 5. koná již 11. ročník festivalu rozličných kultur a jejich chutí. Cílem účinkujících i lektorů je přiblížit obyvatelům a návštěvníkům Pardubic nejrůznější kultury a vytvořit prostor pro netradiční setkání, vzájemné poznávání a neopakovatelné zážitky. Festivalové účastníky čekají hudební i taneční vystoupení, sportovní aktivity, ochutnávky, výstavy, filmové projekce, debaty, autorské čtení či výtvarné dílny.

 

Festival zahájí v pátek 6.5. odpolední program na Příhrádku a zajímavá vystoupení, výtvarné dílny s tématikou Bavorska a Mexika, prodejní stánky nabízející např. produkty z Mexika, kávu z Kolumbie, výborný český cider, francouzské, ukrajinské a mongolské pochutiny. Pro rodiny s dětmi bude připraven program na louce a příznivcům fairtrade (česky „spravedlivý obchod“) nabídne projekt Colores Mexico besedu o tradičním tkaní, jež je součástí mexického kulturního dědictví.

 

Sobotní odpoledne a večer bude věnován především hudbě a tanci. Taneční workshopy tradičního mongolského tance, swingu a afropopu i závěrečné vystoupení taneční školy Flamenco Pardubice rozhýbou Divadlo Exil.

 

Nedělní program ocení jak sportovci během volejbalového turnaje, tak i děti, které baví tvořit v rámci dílen v Galerii města Pardubic (GAMPA), či zájemci o romskou kulturu. Ty čeká autorské čtení s romskými spisovatelkami Ivetou Kokyovou, Evou Danišovou a Magdou Gáborovou a projekce dokumentu „Jak jsem se stala partyzánkou“ s on-line debatou s režisérkou filmu Verou Lackovou. Program budou moderovat Lucie Fuková (dříve Horváthová) a Lada Viková.

 

Pondělní program obohatí studentská konference Katedry sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice SOCIOCON nebo diskusní program s podnikateli z řad cizinců ve spolupráci s P-PINK.

 

V úterý od 10 do 14 hodin zvou studenti pardubické univerzity mateřské a základní školy i širokou veřejnost na svůj program „Letem světem“ před Dopravní fakultou. Podvečer osloví diváky studentským dokumentem Ondřeje Valchaře „Kde domov můj?“ na téma odsunu Němců na Broumovsku, který v roce 2021 získal v Německu Cenu za kulturu a publicistiku. Místem konání bude Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku. A milovníci hudby budou moci hned po besedě zavítat do Divadla Exil na recitál mexické sopranistky Naomi Villegas.

 

Závěrečný festivalový den pak nabídne jak výtvarný program pro rodiny s dětmi v GAMPA, tak kuchařský ateliér s Alliance Francaise (AF) v IC Kosatec. Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice se odehraje vyvrcholení celého festivalu u zdymadla na EUFORIA STAGE, která nabídne několikahodinový maraton hudby českých kapel, soutěží, besed a informací o předsednictví ČR v Radě EU v druhé půli tohoto roku.

 

Doprovodný program festivalu zahrnuje například výstavu v Turistickém informačním centru Pardubice „Světlo písma“ od Bulharského kulturního institutu, soutěžní on-line kvíz na téma partnerství měst Pardubice a bavorského Selbu či kreativní soutěž pro děti mládež ve spolupráci s Alliance Francaise Pardubice.

 

Učitelé mohou využít nabídku interaktivních programů „Cizinci v českých médiích“, případně Multikulturní pracovní listy zpracované lektorkou Europe Direct Pardubice.

 

11. ročník festivalu Multikulturní týden se koná pod záštitou senátorky Parlamentu ČR Miluše Horské, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, primátora Statutárního města Pardubice Martina Charváta a rektora Univerzity Pardubice Libora Čapka. Více informací o programu, účinkujících a partnerech na www.multikulturnityden.cz či na www.facebook.com/multikulturnityden. (zr) Foto: Europe Direct Pardubice

Mohlo by vás zajímat:

První plátci zaregistrováni

První plátci zaregistrováni

Už za měsíc začne město vybírat poplatek z pobytu

„Růžovka“ zabodovala v Olomouci

„Růžovka“ zabodovala v Olomouci

Ordinace pro osoby bez přístřeší získala Cenu za inovaci ve veřejné správě

Piráti a Zelení proti

Piráti a Zelení proti

Parkovací dům U Stadionu rezidentům parkování nenabídne

Přednáška, film, dílna a pietní akt

Přednáška, film, dílna a pietní akt

Co vše se uskuteční v příštím týdnu v Památníku Zámeček

Obnovení petice proti spalovně

Obnovení petice proti spalovně

Brzy vyrazí do ulic dobrovolníci s podpisovými archy

Sebrat maximum podpisů

Sebrat maximum podpisů

Pardubice a okolní obce za sebou mají jednání o spalovně