Proč vyrostlo lešení

Region - 24. 05. 2022
Proč vyrostlo lešení

PARDUBICE - Jeden z nejzajímavějších historických domů na Pernštýnském náměstí zahalilo začátkem května lešení.  Dům U Jonáše je památkovou perlou, na které by se daly vyučovat architektonické styly od gotiky přes renesanci až po baroko. Tomuto významu odpovídá i pravidelná péče, kterou mu věnuje Pardubický kraj prostřednictvím své příspěvkové organizace Východočeská galerie.

 

„Fasáda domu směrem do náměstí je vystavena zejména po poledni přímému slunci, což si vyžaduje častější renovace. Naštěstí není potřeba zásadní obnova samotné plastiky velryby polykající Jonáše od sochaře Jakuba Teplého, ale budou opraveny zejména trhliny ve fasádě. Nový nátěr dostanou také všechna okna a dveře nejen v průčelí, ale i na zadní, východní straně domu. Částečně bude opravena i fasáda dvorního traktu,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

 

Zhotovitelem je společnost Stavby Vahala s.r.o. a celkové náklady na renovaci jsou 1,8 milionu korun včetně DPH. Samotné stavební práce budou hotové do konce července.

 

„Návštěvníky pozveme do Domu U Jonáše zase v druhé polovině srpna na mezinárodní výstavu – Trienále autorské knihy. Dále kurátorský tým galerie připravuje pro Dům U Jonáše výstavu nedávno zesnulého pardubického výtvarníka a kurátora sbírky skla ve Východočeském muzeu Ivo Křena a také prezentaci sochařských děl autorů Markéty Korečkové a Jána Macko Home sweet home. Obě zmiňované výstavy budou zahájeny 14. září.“ prozradila ředitelka galerie Klára Zářecká. (zun) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Sociální služby dostanou zbytek dotací

Stále však čekají, jak dopadne další dofinancování od státu

Hasiče nic nepřekvapí

Hasiče nic nepřekvapí

Poradili si s transportem v domě, kde ještě nebylo schodiště

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku

Kromě výhledu uvidíte proměnu Pardubic a okolní krajiny

Modré nasvícení na uvítanou

Modré nasvícení na uvítanou

Roman Línek byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského výboru regionů

Univerzita poskytne zázemí

Univerzita poskytne zázemí

Pardubická vysoká škola se podílí na prvním jednání českého předsednictví

Obnova na kolejích

Obnova na kolejích

Od příštího roku budou v kraji jezdit další moderní železniční soupravy