Pardubický kraj porušil zákon

Region - 11. 07. 2023
Pardubický kraj porušil zákon

PARDUBICE - Jak informovala organizace Greenpeace s poukazem na článek v pondělních Hospodářských novinách, Nejvyšší správní soud rozhodl v dalším sporu ohledně elektrárny Chvaletice. Soud potvrdil, že prodloužení životnosti dvou bloků elektrárny v roce 2019 mělo předcházet posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Na elektrárnu byly v té době nainstalovány filtrační technologie nedostatečné pro splnění emisních limitů, které byly v tu dobu již dva roky schválené. Kvůli tomu provozovatel elektrárny musel získat pro další provoz emisní výjimku, kterou ovšem nedávno zrušil soud pro její nezákonnost.

 

Fakt, že rozhodnutí o prodloužení životnosti elektrárny Chvaletice padlo bez účasti veřejnosti za zavřenými dveřmi, kritizovala organizace Greenpeace již v roce 2016, kdy modernizací procházely první dva bloky elektrárny. Když Pardubický kraj na upozornění na možné porušení zákona nereagoval, obsadili aktivisté a aktivistky Greenpeace na začátku října 2016 chladicí věž elektrárny a vydrželi na ní 63 hodin. Situaci v té době organizace označovala jako šlendrián či přímo zlý úmysl pardubických úředníků.



Trvalo to dlouhých sedm let, ale nyní je díky rozsudku Nejvyššího správního soudu jasné a nezpochybnitelné, že protest Greenpeace na chladicí věži elektrárny Chvaletice byl naprosto oprávněný a legitimní, protože upozorňoval na porušení zákona při prodlužování životnosti elektrárny Chvaletice. Bohužel fraška s názvem Chvaletice pokračuje dosud, protože soud již před rokem zrušil platnost emisní výjimky, přesto elektrárna kvůli šlendriánu či přímo zlému úmyslu pardubických krajských úředníků stále vypouští více emisí, než povoluje zákon,“ říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.



Nejvyšší správní soud ve svém novém rozsudku potvrdil, že Krajský úřad Pardubického kraje postupoval nezákonně, když dopady prodloužení životnosti Elektrárny Chvaletice posoudil pouze ve stručném, neveřejném vyjádření namísto provedení standardního zjišťovacího řízení za účasti veřejnosti. Jedná se tak o další případ, kdy tento úřad nadřazoval zájmy provozovatele elektrárny nad platnou právní úpravu,“ uvádí  Eliška Beranová, právnička Frank Bold, která se kauze dlouhodobě věnuje.



Stát, potažmo kraj vinou tendenčních rozhodnutí z minulosti, laxností a diletanstvím protahuje nedůstojný proces, který tak jako tak nevyhnutelně směřuje k tomu, že provozovatel bude muset udělat to, co jsme mu říkali už na začátku. Tedy buď omezit provoz, nebo skutečně instalovat nejlepší dostupné technologie,“ doplňuje Robert Hrdina z místního spolku Zastavme elektrárnu Chvaletice.



Je trestuhodné, že úřad zodpovědný hájit zájmy společnosti rozhodl ve prospěch soukromého subjektu a že jeho vinu musel nákladným způsobem dokládat soud. Pokud by krajský úřad dodržel správný postup, mohlo si Česko odpustit nejen náklady na soudní proces, ale hlavně velké množství zdraví škodlivých emisí,“  říká Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA. (zr) Foto: mapy.cz

Mohlo by vás zajímat:

Exit 91

Exit 91

Prozkoumali 91 kilometrů a to nejlepší teď vystavují v muzeu 

Těší se na návštěvníky

Těší se na návštěvníky

Hrad Rychmburk je už po zimě připravený, čeká na turisty

Šlápněte do pedálů!

Šlápněte do pedálů!

Jsou tu Cyklopecky Východní Čechy 2024

Vylákal téměř 52 milionů korun

Vylákal téměř 52 milionů korun

Byl si vědom neudržitelnosti své hry a přesto v ní pokračoval

Dlouhodobý boj vrcholí

Dlouhodobý boj vrcholí

Změna rozpočtového určení daní pro kraje míří k poslancům

Ottovy Čechy v Pardubicích

Ottovy Čechy v Pardubicích

Na vernisáži výstavy v Krajské knihovně bude k dispozici i cenná publikace