Z Bukoviny až k Obřím postelím

Region - 20. 10. 2023
Z Bukoviny až k Obřím postelím

PARDUBICKO - Značení Svatojakubské trasy Pardubickým krajem je hotové. Celkem 17 svatojakubských patníků lemuje 53 km dlouhou trasu od Bukoviny nad Labem po skalní útvar Obří postele u Zdechovic.

 

Svatojakubská cesta prochází v Pardubickém kraji celkem 14 obcemi (Bukovina nad Labem, Dříteč, Němčice, Ráby, Brozany, Pardubice – Svítkov, Lány na Důlku, Srnojedy, Valy – Lepějovice, Přelouč, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem, Zdechovice). Centrum svatojakubských poutníků Přelouč se na podzim 2022 domluvilo s vedením těchto obcí a Pardubickým krajem na větší propagaci a zviditelnění Svatojakubské cesty. Výsledkem byl společný projekt 17 svatojakubských patníků podél trasy, které ukazují směr poutníkům a také údaj, kolik kilometrů je to ke hrobu sv. Jakuba v Compostele. Město Přelouč, Řečany nad Labem a Zdechovice si objednaly a zafinancovaly patníky dva. Poslední patník v Pardubickém kraji je u obce Zdechovice u Obřích postelí. Speciální patník je v Kladrubech nad Labem, který ukazuje i směr do Národního hřebčína, který je rovněž zapsán v seznamu UNESCO. Autorem uměleckých patníků i svatojakubské mušle u kostela sv. Jakuba v Přelouči je kamenosochař Roman Morcinek z Hradce Králové.

 

Svatojakubské patníky v jednotlivých obcích jsou pozváním i pro místní, jednou se vydat na tuto cestu. Na cestu stačí málo – dobré boty, baťoh a pár nejnutnějších věcí. Důležitý je ale CREDENCIÁL, průkaz poutníka, který je možné si objednat na webu spolu Ultreia. Do něj se cestou sbírají razítka z míst, kterými poutník prochází. Tím se pak prokazuje, kolik kilometrů prošel. Za 100 km pěšky, nebo 200 km na kole obdrží certifikát poutníka.

 

Kde jsou momentálně k dispozici razítka?

 

V Přelouči v kostele sv. Jakuba, v Semíně v Taverně, V Kladrubech/L. na OÚ, v Řečanech n/L. v Kavárně a pivnici pod lipou, ve Zdechovicích v dřevěné budce přímo u patníku v obci a stejně tak i u patníku u Obřích postelích. Kancelář poutníků v Santiagu de Composlela vede podrobné statistiky o poutnících, kteří dorazí do města. V roce 2022 jich bylo 437 507. 

 

Buon camino!

 

Svatojakubská cesta (španělsky Camino de Santiago) je název historické sítě poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. V roce 1993 byla Svatojakubská cesta zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Pohled do historie

 

Apoštol Jakub Starší zemřel patrně v roce 44 mučednickou smrtí, byl pohřben v Jeruzalémě, ale později byly jeho ostatky přeneseny do Španělska a pohřbeny na tehdy pustém místě dnešního Santiaga. Podle španělské tradice byl v roce 813 poustevník Pelayo přilákán jasnými světly ve tvaru hvězdy k hoře Libredon, kde se nacházela stará opevnění. Biskup Teodomir se o tento jev začal zajímat a objevil, že se na tomto místě nachází hrob se třemi těly, z nichž jedno bylo sťato. Nad hrobem bylo napsáno: „Zde leží Jakub, syn Zebedeův a Salome.“  Název Santiago de Compostela znamená Svatý Jakub na Hvězdném poli a odkazuje na světla ukazující na místo jeho hrobu.

 

Roku 899 byl na tomto místě vysvěcen nový kostel, který se stal poměrně brzy významným evropským poutním místem. Ve středověku byly pro křesťany nejdůležitější 3 poutní místa: Řím, Jeruzalém a Santiago de Compostela.

Podél cesty byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovány studánky. Vznikla radiální síť 12 poutních cest vedoucích z Itálie, Francie i Portugalska. Dále byly při cestách zřizovány kaple, kostely a kláštery, poskytující poutníkům zázemí. Symbolem poutě se již ve středověku stala mušle hřebenatka.

 

Značení tras

 

Od roku 1987 je v celé Evropě platný systém značení pomocí směrových značek se symbolem žluté svatojakubské mušle na modrém poli a žlutých šipek. O značení českých tras se zasloužil spolek českých svatojakubských poutníků Ultreia, který působí od roku 2008. Při hledání historických tras pomohli kostely zasvěcené svatému Jakubovi, které tyto trasy přibližně vytyčují.

 

Co čeká poutníka na cestě?

 

Tím, že je na cestě od rána do večera, poznává nově krajinu a místa, kudy prochází, prožívá pokoj, redukuje své životní potřeby, zažívá sílu společenství s druhými.  Nachází novou cestu pro svůj vlastní život, obnovuje zdroje svojí životní síly. Poutník nemusí nutně dojít až do Santiaga de Compostela, i české trasy nabízejí krásnou přírodu, dobrodružství a nečekané zážitky…  MATĚJ PEŠTA  Foto: autor  (Snímek s patníkem vlevo dole byl pořízen u Obřích postelí poblíž Zdechovic) 

Mohlo by vás zajímat:

Exit 91

Exit 91

Prozkoumali 91 kilometrů a to nejlepší teď vystavují v muzeu 

Těší se na návštěvníky

Těší se na návštěvníky

Hrad Rychmburk je už po zimě připravený, čeká na turisty

Šlápněte do pedálů!

Šlápněte do pedálů!

Jsou tu Cyklopecky Východní Čechy 2024

Vylákal téměř 52 milionů korun

Vylákal téměř 52 milionů korun

Byl si vědom neudržitelnosti své hry a přesto v ní pokračoval

Dlouhodobý boj vrcholí

Dlouhodobý boj vrcholí

Změna rozpočtového určení daní pro kraje míří k poslancům

Ottovy Čechy v Pardubicích

Ottovy Čechy v Pardubicích

Na vernisáži výstavy v Krajské knihovně bude k dispozici i cenná publikace