Pasažér Sputniku 2 na jevišti

Kultura - 07. 10. 2021
Pasažér Sputniku 2 na jevišti

PARDUBICE - Máma mi vždycky říkala, že člověk aportovat neumí. Když něco zahodí, už se nikdy pro to nevrátí.“  To je hlavní myšlenka inscenace pro celou rodinu s názvem Lajka, kterou uvede pardubické Divadlo Exil v sobotu 9. října jako svou první letošní premiéru.

 

Divák bude mít co do činění s dojemným, velmi lidským (nebo psím?) příběhem, který ale není zatížený patosem. Naopak, je rozverný, vtipný a lehký jako pírko. Režisérský tandem Lucie Hašková a Naďa Kubínková si s textem mladého dramatika Davida Košťáka porozuměly. Poetický text naštěstí nezatížily psychologií, ale povznesly hravostí. 

 

Text jsem objevila na scénickém čtení Východočeského divadla. Příběh mě pobavil, dojal a zcela nadchnul. Možná za to mohlo i setkání se samotným autorem, se kterým jsem o jeho hře ještě dlouho diskutovala,“ uvádí jedna z režisérek Naďa Kubínková.

 

David Košťák patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her s původními náměty. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují ke vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav.

 

Jak se režíruje ve dvou? Režisérky nastavily taková pravidla, aby nedocházelo ke kolizím. „Při zkoušení jsme byly názorově jednotné, abychom nemátly herce. Takže jsme dělaly důsledné přípravy, u kterých jsme jen my dvě vášnivě diskutovaly, a taky vypily hodně vína. Zkoušení probíhalo naprosto efektivně a moc nás to bavilo,“ popisuje tvůrčí proces Naďa Kubínková.

 

Lajka byla fena, která se jako první živý tvor pocházející z planety Země dostala na oběžnou dráhu. Byl to potulný pes odchycený na jedné z moskevských ulic. Pro let na Sputniku 2 byla cvičena s dalšími dvěma psy. Lajka nakonec zemřela na oběžné dráze následkem stresu a přehřátí zhruba pět až sedm hodin po startu. Tolik skutečná historie, ze které inscenace čerpá.

 

Jde o křehký příběh, který podává zprávu o nespravedlnosti a zradě. Text ještě prošel mnoha dramaturgickými úpravami, aby si mohla zahrát také herečka Olga Vetešníková, které je 88 let a je stále velmi aktivní,“ uvádí režisérka Lucie Hašková.

 

Jaké je hlavní poselství exilové Lajky? Že lidi aportovat neumí. A když něco zahodí, už se pro to nikdy nevrátí. O tom, že se může stát, že za vás bude rozhodovat někdo jiný, a to i v otázkách života a smrti. Vy s tím nemůžete udělat vůbec nic. Na druhou stranu jde o příběh o lásce, smíření, naději nebo přátelství. Každý si v něm najde něco svého. Je srozumitelný i pro děti. Téma odlehčuje hravý humor.

 

Diváci také uslyší původní hudbu pardubické kapely Donrvetr. „Do hry jsem obsadila Matěje Karase z Donrvetru, a tak mě napadlo zeptat se kapely, jestli by do toho šli s námi. A kluci byli nadšení, byla to pro ně nová zkušenost, dali tomu všechno. Vážím si zejména toho, že naprosto vstřícně reagovali na všechny mé někdy i šílené připomínky. Další výhodou bylo, že Karolína Davidová, kterou jsme s Luckou vybraly v konkurzu na hlavní roli Lajky, umí krásně zpívat, takže pak nám přišlo úplně samozřejmé, že titulní song nazpívá společně s kapelou,“ vysvětluje režisérka Naďa Kubínková.

 

Premiéra Lajky se koná v sobotu 9. října od sedmi večer na nové scéně v Pasáži. Reprízu pak diváci uvidí ve středu 13. října.

 

KATEŘINA FIKEJZOVÁ PROUZOVÁ Foto: ALEŠ FORMÁNEK (Na snímku z inscenace Olga Vetešníková a Karolína Davidová)

 

Mohlo by vás zajímat:

O víkendu na Malé scéně

O víkendu na Malé scéně

Východočeské divadlo zve na premiéru retrokomedie Normální debil 2

V prestižní společnosti

V prestižní společnosti

Audiokniha Jiřího Ševčíka byla zařazena do TOP 10 Supraphonu

Všechny koncerty zdarma

Všechny koncerty zdarma

Od čtvrtka do sobota bude pardubický Dům hudby hostit mezinárodní festival

Smetanovo trio s filharmonií

Smetanovo trio s filharmonií

Říjnové abonentní koncerty od pondělí do středy v Domě hudby

Na scéně Božena Němcová

Na scéně Božena Němcová

Východočeské divadlo uvede odloženou premiéru hry Jako břitva

Večer výborných hráčů

Večer výborných hráčů

Abonentní koncert Barocco sempre giovane a členů České filharmonie