Začíná Pardubické hudební jaro

Kultura - 02. 04. 2023
Začíná Pardubické hudební jaro

PARDUBICE - Ve středu 5. dubna se uskuteční slavnostní zahajovací koncert 45. ročníku Pardubického hudebního jara. Festival potrvá až do konce května, kdy jej uzavře Čechomor s filharmonickým doprovodem.

 

Letošní ročník nabízí patnáct koncertů, které se uskuteční na nejrůznějších místech v Pardubicích a udělají radost i posluchačům v okolních městech (Vysoké Mýto, Přelouč, Heřmanův Městec, Seč, Choltice či Sezemice). S blížícím se termínem zahájení festivalu roste zájem o vstupenky, a to zejména jak o zahajovací koncert s Danielem Matejčou, tak o závěrečný koncert v provedení Čechomoru, který je již téměř vyprodán.

 

Finanční podpora festivalu ze soukromého sektoru narostla dokonce až desetinásobně. Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi enteria, institucionálním partnerům, Nadaci ČEZ a všem festivalovým partnerům,“ uvedl Pavel Svoboda, ředitel Komorní filharmonie, jež je pořadatelem festivalu.

 

Start s Danielem Matejčou

 

K oslovení mladé generace by značně mohl napomoci hned zahajovací koncert, jehož hvězdou bude houslista Daniel Matejča, výrazný talent české hudební scény, který loni v červenci zvítězil jako první Čech v Eurovizi (Eurovision Young Musician). Při úvodním koncertu se představí pod taktovkou Vahana Mardirossiana v doprovodu pořádající Komorní filharmonie Pardubice a zahraje Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19.

 

Mám samozřejmě obrovskou radost, že jsem dostal možnost zahájit tento krásný festival. Vracím se sem po necelých dvou letech, kdy jsem právě s pardubickou filharmonií nahrával coby vítěz Kocianovy houslové soutěže, což znamená, že už máme leccos zažité a ta práce bude o to zajímavější. Doufám, že dokážeme stoprocentně vystihnout onu průmyslovou atmosféru Prokofjevova houslového koncertu,” prozradil Daniel Matejča.

 

Kněžíková, Šporcl, Čechomor

 

Při bližším prozkoumání festivalového programu vněm lze nalézt i další známá jména. V sólovém pěveckém recitálu se publiku v sále pardubické radnice představí přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková. Na Seči v kostele sv. Vavřince se zase posluchači mohou těšit na mistrovské provedení Vivaldiho děl v podání Pavla Šporcla za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Závěr festivalu se ponese stejně jako loni v crossoverovém duchu, kdy se na závěrečném koncertu v pardubickém Ideonu představí skupina Čechomor s filharmonií a celý festival pomyslně uzavře.

 

Zajímavý dvojkoncert

 

Dalším programem plným krásné hudby v podání mladých talentů bude dvojkoncert Seliny Ott & Národního dechového orchestru. Ten sdružuje mladé talentované hráče na dechové nástroje z celé České republiky, kterých se najednou sejde až 70, aby spojili svůj umělecký potenciál s vycházející hvězdou světového formátu, rakouskou trumpetistkou Selinou Ott.

 

Jsem velmi rád, že se nám tuto rakouskou trumpetistku podařilo získat a že vystoupí hned dvakrát – v Pardubicích a ve Vysokém Mýtě,“ poznamenal manažer festivalu Jaroslav Šlais. „Rád bych dále upozornil zejména na Braniborské koncerty, při kterých vyniknou 4 sólové nástroje v podání skvělých umělců: Edita Keglerová – cembalo, Jiří Houdek - trubka, Jan Ostrý - flétna, Vojtěch Podroužek – hoboj,“ dodal Šlais. Uvedení Braniborských koncertů bude jedinečnou událostí. Koncert se uskuteční v prostorách Evangelického kostela v Pardubicích a sólisty doprovodí soubor Barocco sempre giovane.

 

Bach v krematoriu

 

Letos uplyne 100 let od postavení pardubického krematoria, a tak jsme ve spolupráci se Službami města Pardubic naplánovali koncert, který má upozornit na toto výročí. Hledali jsme vhodnou dramaturgii a zvolili Bachovy Goldbergovy variace, které se do prostor velké obřadní síně hodí. Jejich provedení Jaroslavem Tůmou bude navíc proloženo slovem kazatele, velmi inteligentního člověka a celkově zajímavé osobnosti, kterou je Marek Orko Vácha,” upozornil ředitel Komorní filharmonie Pavel Svoboda.

 

 

Kromě klasických koncertních sálů se vybrané festivalové koncerty uskuteční i v méně tradičních místech. Vokální uskupení Gentleman singers zase vystoupí v nádherném prostředí Židovské synagogy v Heřmanově Městci. Do Zámecké kaple v nedalekých Cholticích zavítá kytarové duo Duo siempre nuevo. Určitým protipólem těmto historickým místům bude koncert Clarinet Factory, který se uskuteční v sále Kongresového centra Atrium, což jen podtrhne jejich svébytnou tvorbu. (AŽ) Foto: KFP (Na snímku sólista slavnostního zahajovacího koncertu Daniel Matejča) 

 

Mohlo by vás zajímat:

Čtvrteční setkání s Janem Talichem

Čtvrteční setkání s Janem Talichem

Baroko tentokrát zůstane jen v názvu souboru

Intimní rizika na veřejných místech

Intimní rizika na veřejných místech

Východočeské divadlo uvede českou premiéru britské hry

Pernštejnlove poosmé

Pernštejnlove poosmé

Odstartoval předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Ochotníci hrají celý víkend

Ochotníci hrají celý víkend

Spolek J.K.Tyl Sezemice nastudoval komedii Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky

Koncert v Trhové Kamenici

Koncert v Trhové Kamenici

Sobotní odpoledne s varhaníkem Alešem Bártou a recitátorem Janem Čenským

Tři festivalové koncerty

Tři festivalové koncerty

Pardubické hudební jaro pokračuje i v tomto týdnu