Z města pod hrad

Kultura - 27. 06. 2023
Z města pod hrad

PARDUBICE - Stávající divadelní sezonu pardubičtí herci uzavřou na vyhlídce Kunětické hory sérií osmi představení komediálního muzikálu Pekařova žena. Inscenace se sice už druhou sezónu hraje v Městském divadle, 29. června však bude mít premiéru její exteriérová verze. Reprízy se v magickém prostoru pod středověkým hradem odehrají v pátek 30. června, v sobotu 1. července a poté od úterý 4. do soboty 8. července tradičně od 20.30 hodin.

Muzikál o lásce z provensálského venkova pro Východočeské divadlo objevil, z anglického originálu přeložil a jeho první uvedení v České republice zprostředkoval režisér Petr Gazdík, který se do povědomí pardubického publika zapsal inscenací crazy muzikálu Kvítek z horrroru.

„Pekařova žena je milou komediální sondou do obyčejného života lidí na venkově v Provence. Námět vychází z ceněného francouzského filmu režiséra Marcela Pagnola, hudba je z pera Stephena Schwartze, světového skladatele velkých muzikálových titulů jako například Wicked, Pippin či Godspell,“ říká režisér.

Hlavní role stárnoucího pekaře a jeho mladičké ženy, která podlehne kouzlu místního svůdce, ztvárňují Tomáš Lněnička a Eliška Jechová v alternaci s hostující Alžbětou Trembeckou.

„Na Kunětické hoře došlo ke změnám především ve scénografii. Kdo už naši Pekařku viděl, ví, že většina scény stojí na točně, jde o dům, který se otáčí podle toho, v jakém se zrovna nacházíme prostředí. A jelikož točnu na Kuňce nemáme, musel scénograf Petr Hloušek navrhnout a naše dílny vyrobit variantu scény, která se neotáčí, ale naopak je prostorově rozložená po celé šířce jeviště na rondelu pod hradem. Přesun na Kuňku samozřejmě obnáší další a další změny, které divák ani nepostřehne – například drobné úpravy kostýmů nebo výrobu sedmi dámských paruk, které když zmoknou, stále udrží svůj tvar,“ prozrazuje dramaturgyně Anna Zindulková Hlaváčková. (RaS) Foto: JAN FAUKNER (Na snímku z inscenace Tomáš Lněnička a Alžběta Trembecká)

Mohlo by vás zajímat:

S Jiřím Ševčíkem ve velkém stylu

S Jiřím Ševčíkem ve velkém stylu

K 10. výročí galakoncertů popřálo swingovým Pirátům pět prezidentů a živě i Vojtěch Dyk

O vášni k filmu

O vášni k filmu

Talk show Bez kostýmu tentokrát s Janem Musilem

S Kateřinou Englichovou a Markétou Čepickou

S Kateřinou Englichovou a Markétou Čepickou

Čtvrteční koncert Barocco sempre giovane bude na zámku

Poznejte zákoutí, soutěžte a hrajte

Poznejte zákoutí, soutěžte a hrajte

Noc divadel opět po roce v Pardubicích

Festival svobody v režii studentů

Festival svobody v režii studentů

Pardubičtí konzervatoristé vystoupí na několika koncertech k výročí sametové revoluce

Sdělení Barocco sempre giovane

Sdělení Barocco sempre giovane

Dva příští koncerty se uskuteční na zámku, nikoli na radnici