Rozšířená realita na Zámečku

Město Pardubice - 23. 01. 2024
Rozšířená realita na Zámečku

PARDUBICE - Pietní území Památníku Zámeček můžou návštěvníci nově poznat s aplikací SmartGuide. Chytrý audio průvodce přiblíží historii památníku a díky funkci rozšířené reality návštěvníci dokonce uvidí, jak místo bývalého nacistického popraviště, kde bylo během heydrichiády popraveno 194 osob, vypadalo třeba před 2. světovou válkou.

 

Aplikace sama navrhne dvě trasy, kterými se vydat. První vede venkovním areálem pietního území, kterému dominují pomník z roku 1949 a písečný val, který v roce 1942 plnil funkci popraviště. Právě venkovní trasa nabízí možnost rozšířené reality. „Rozšířená realita návštěvníkům pomocí archivních fotografií ukáže, jakými proměnami území od začátku 20. století prošlo. Zároveň jsme prvním místem v republice, které možnost AR v aplikaci SmartGuide využívá,“ uvedl ředitel památníku Viktor Janák.

 

Procházka po venkovní trase návštěvníkům rozšíří zážitek z expozice památníku, v níž mohou SmartGuide využít místo tradičních papírových průvodců. Myslíme tedy i na návštěvníky, kteří audio průvodce preferují nad tištěným. Venkovní pietní území je přístupné bez omezení, rozšířenou realitu je tak možné vyzkoušet kdykoli. Expozice památníku je v lednu a únoru otevřena o víkendech od 10 do 17 hodin, od března je otevřena od úterý do neděle.

 

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

(TZ -KH) Foto: ONDŘEJ BOUŠKA

Mohlo by vás zajímat:

Pomoc pacientům i zaměstnancům

Pomoc pacientům i zaměstnancům

Město podpořilo investici do ambulance paliativní medicíny v Dražkovicích

Flotila se rozrůstá

Flotila se rozrůstá

Pardubický dopravní podnik nakoupil další parciální trolejbusy

Výměna po čtvrtstoletí

Výměna po čtvrtstoletí

Město investovalo do modernizace chladícího systému v pardubické aréně

Nadané a zvídavé mládí

Nadané a zvídavé mládí

Dětský a Studentský parlament za sebou mají další nabitý ročník

Cestující pod dohledem

Cestující pod dohledem

Pardubický dopravní podnik vybavil kamerami všechna svá vozidla

Změny na linkách MHD

Změny na linkách MHD

O prázdninách pozor na patnáctce a sedmnáctce