BSG završí sezonu

Kultura - 18. 06. 2023
BSG završí sezonu

PARDUBICE – Soubor Barocco sempre giovane hodlá završit koncertní sezonu vskutku velkolepě. Na zámku (buď na nádvoří, nebo v případě nepříznivého počasí ve Společenském sále) ve čtvrtek 22.6. od 19 hodin zazní pod taktovkou Vojtěcha Spurného operní kantáta G.F.Händela Apollo e Dafne.

 

Ještě předtím je připraveno provedení díla Jana Dismase Zelenky Hipocondrie – Ouverture à 7 Concertanti. Autor patří k nejvýznamnějších hudebním géniům období vrcholného baroka. První významnou příležitost uvést se coby skladatel dostal Zelenka na podzim roku 1723, kdy se v Praze konala korunovace císaře Karla VI. českým králem. Pro pražské slavnosti napsal Zelenka řadu vynikajících děl, jednou z nich je právě Hipocondrie – Ouverture à 7 Concertanti.
 
Pokud jde o hlavní skladbu večera, epizoda z Ovidiových Metamorfóz inspirovala mistrovská díla mnoha umělců. K těm nejvýznamnějším patří velkolepá Händelova dramatická operní kantáta Apollo e Dafne, mezi jejíž vrcholy patří árie Dafne „Felicissima quest’alma“ a slavný Apollonův nářek „Cara pianta“.

 

Návštěvníci dílo vyslechnou v provedení Heleny Hozové (soprán) a Tomáše Šelce (bas), za cembalo usedne a soubor Barocco sempre giovane bude řídit Vojtěch Spurný.

 

V případě příznivého počasí bude počet míst na nádvoří zámku výrazně navýšen,“ sdělil umělecký vedoucí souboru Josef Krečmer. „V opačném případě platí předprodej do Společenského sálu, kde je počet míst limitován,“ upozornil. (ro) Foto: BSG (Na snímku sopranistka Helena Hozová)

Mohlo by vás zajímat:

S Jiřím Ševčíkem ve velkém stylu

S Jiřím Ševčíkem ve velkém stylu

K 10. výročí galakoncertů popřálo swingovým Pirátům pět prezidentů a živě i Vojtěch Dyk

O vášni k filmu

O vášni k filmu

Talk show Bez kostýmu tentokrát s Janem Musilem

S Kateřinou Englichovou a Markétou Čepickou

S Kateřinou Englichovou a Markétou Čepickou

Čtvrteční koncert Barocco sempre giovane bude na zámku

Poznejte zákoutí, soutěžte a hrajte

Poznejte zákoutí, soutěžte a hrajte

Noc divadel opět po roce v Pardubicích

Festival svobody v režii studentů

Festival svobody v režii studentů

Pardubičtí konzervatoristé vystoupí na několika koncertech k výročí sametové revoluce

Sdělení Barocco sempre giovane

Sdělení Barocco sempre giovane

Dva příští koncerty se uskuteční na zámku, nikoli na radnici