PARDUBICE - Památník Zámeček a Základní škola Staňkova se 2. listopadu od 9 hodin zasazením krokusů zapojí do Projektu krokus. Ten připomíná jeden a půl milionu židovských a tisíce dalších dětí, které zemřely během holocaustu.
Děti si kromě zasazení cibulek na střeše památníku popovídají s edukátorkou o holocaustu, rasismu, diskriminaci a nenávisti. Tedy tématech, která jsou stále aktuální.
Projekt je určen primárně žactvu staršímu 11 let a vedle vzpomínky na oběti je příležitostí k přiblížení problematiky holocaustu dnešním dětem. „Součástí dopolední akce bude rozprava nejen o holocaustu a 2. světové válce, ale také o současných projevech antisemitismu, kterých v poslední době přibývá i kvůli eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu,“ doplnil ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák.
Krokusy zasazené na podzim by měly vykvést blízko data Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Jejich žlutá barva připomíná Davidovu hvězdu, kterou bylo židovské obyvatelstvo na příkaz nacistického režimu povinno nosit na svrchní i spodní vrstvě oděvu (v Protektorátu Čechy a Morava nařízení zavedl 1. září 1941 Reinhard Heydrich).
Projekt krokus založila organice Holocaust Education Ireland v roce 2005 a v průběhu let se do něj zapojilo dvanáct evropských zemí včetně České republiky, kde ho koordinuje Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Památník Zámeček Pardubice se do projektu letos zapojí poprvé. (KH) Foto: ONDŘEJ BOUŠKA
Mohlo by vás zajímat:
Město a jeho společnosti se chtějí připojit coby poškození
Změny ve složení městských společností a zadávacím řádu veřejných zakázek
Kromě Martina Charváta, Jozefa Koprivňanského a Heleny Dvořáčkové byli obvinění propuštěni za zadržení
Mají pochybnosti o regulérnosti veřejné zakázky na pátém městském obvodě
Rozsah policií rozkryté kriminální činnosti v Pardubicích nemá obdoby
Policisté od rána zasahují na pardubickém magistrátu